Budowa S3: GDDKiA wzywa wykonawcę do wyjaśnień

Wracamy do tematu opóźnień w budowie drogi ekspresowej S3 na odcinku Lubin-Polkowice. Właśnie otrzymaliśmy odpowiedź od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w tej sprawie.

O opóźnieniach dochodzących do pięciuset dni na budowie drogi ekspresowej S3 pisaliśmy na naszym portalu 7 listopada („Gigantyczne opóźnienia na budowie trasy S3”). Do chwili publikacji artykułu nie otrzymaliśmy jednak żadnej informacji ze strony Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która jest odpowiedzialna za realizację tego zadania.

Sytuacja na opisanym odcinku budowy była tematem wczorajszej rady budowy, czyli spotkania przedstawicieli GDDKiA z wykonawcą budowy. Dzisiaj około południa Magdalena Szumiata, specjalistka ds. komunikacji społecznej w dolnośląskim oddziale GDDKiA przesłała nam komunikat, w którym poinformowała, że budowa oficjalnie nie została wstrzymana, a dyrekcja wystąpiła do wykonawcy o wyjaśnienia. Wykonawcą drogi na opisywanym odcinku z Nowej Soli do Legnicy jest konsorcjum firm Salini Polska i Pribex.

– Oczekujemy na stanowisko konsorcjum dotyczące realizacji zadań kontraktowych. Dodam, że GDDKiA robi wszystko, aby inwestycja została zrealizowana zgodnie z planem. W najbliższych dniach otrzymają Państwo dalsze informacje w sprawie – czytamy w mailowej odpowiedzi, na którą czekaliśmy od 30 października.

Próbowaliśmy skontaktować się dzisiaj z przedstawicielami firmy Salini. Na stronie internetowej GDDKiA poświęconej budowie S3 nie widnieje numer kontaktowy do dyrektora kontraktu Przemysława Mellera. Jedyny numer, jaki podano nam w siedzibie spółki, prowadzi do sekretarki budowy, która obecnie przebywa na urlopie.

Komentarza udzielił nam Michał Bajerski, radca prawny reprezentujący spółkę Pribex: – Jako partner konsorcjum staramy się wykonywać roboty jak najbardziej efektywnie i poprawnie. Są pewne opóźnienia, wynikające między innymi ze specyfiki kontraktu. Każda budowa jest organizmem żywym, a na tej mamy do czynienia ze szkodami górniczymi, jest dużo kolizji z instalacjami należącymi do KGHM – wyjaśnia prawnik i podkreśla, że stanowczo nie może być tu mowy o wstrzymaniu robót. – W imieniu firmy Salini, która jest liderem naszego konsorcjum, mogę stwierdzić, że jest wola, aby te roboty ukończyć i nie ma mowy o zejściu z budowy – dodaje Bajerski.

Opustoszałe place budowy reprezentant Pribexu tłumaczy m.in. koniecznością konserwacji części sprzętu oraz utrudnieniami wynikającymi z warunków pogodowych, które uniemożliwiają na przykład układanie nawierzchni bitumicznych.

W poprzednim artykule pisaliśmy, że opóźnienia niektórych obiektów mostowych na opisywanym odcinku wynoszą ponad 400 dni. Informacja ta wynikała z plików zamieszczonych na oficjalnej stronie GDDKiA, które dotyczyły postępów budowy (schemat 1, schemat 2schemat 3). Dziś pliki te nadal są dostępne na stronie, jednak dane na temat opóźnień zostały usunięte.

Na marginesie tej sytuacji wspomnijmy, że premier Beata Szydło na wniosek ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka odwołała dziś ze stanowiska Krzysztofa Kondraciuka, który od grudnia 2016 roku pełnił obowiązki szefa GDDKiA. Jak podaje Agencja Informacyjna Polska Press, powodem dymisji była „zbyt wolna realizacja inwestycji”.

współpraca: JD

źródło: Regionfan.pl

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
dramat
dramat
11 miesięcy 8 dni temu

Niech wszyscy napiszą meila do rożnych programów telewizyjnych i GDDKiA to może ktoś zainteresuje się sprawa i wypie******Sallini z tej budowy

moon
moon
11 miesięcy 9 dni temu

Pamiętacie co było z autostradami ? Do przetargu startowała firma nie mająca sprzętu ani możliwości przerobowych i zatrudnia podwykonawców którzy robią czarną robotę. Firma zgarnia kasę i ogłasza upadłość pozostawiając ich z ręką w nocniku. Oby ten schemat się nie powtórzył..

Tim
Tim
11 miesięcy 9 dni temu

Tak jest jak firma zatrudnia podwykonawcow i nie placi. Firma nie ma wystarczajacego sprzętu i ludzi niech nie startuje w przetargach na takie duze roboty niech się rzucaja na jakies lokalne inwestycje. Ale takie mamy prawo, i niektorzy mogą robić wałki.

zumii
zumii
11 miesięcy 9 dni temu

wreszcie ktos kogos rozliczył, (trochę późno ale jednak), nieudacznicy powinnibyć natychmiast odsuwani od realizacji kontraktów, wszyscy na tym tracimy, mam nadzieje , zę się wezmą za kogoś w sprawie słynnej obwodnicy Leśnicy

Rocky
Rocky
11 miesięcy 10 dni temu

Kto się spieszy to się diabeł cieszy – praca w polu tereny bagienne i górnicze – piekiełko z tymi ci mają do Legnicy a kasa zapewne ta sama.Germanom zawaliła się autostrada i co? tylle pracy tylle kasy – diabli wzięli.Dopowiem ze pod Słoncem Peru kupy były jaka piramidy i to z -Vatem pod dywan zamiatano śpiewając że nic się nie stało – więc spoko i wężykiem.Diabli sie ma – git nawijacie i dobrze że jesteście w kupie,,Jarosław uruchomił produkcję makaronu abyście mieli co nawijać – powodzenia

qwer
qwer
11 miesięcy 10 dni temu

ktoś pewnie nie dostał w łapę tak w polsce zyd prowadzi interesy i co takie dziwne

On
On
11 miesięcy 11 dni temu

Idzie zwariować, jak tak codziennie dojeżdża się z Lubina do Polkowice, czy dalej Głogowa. Jeśli ma to jeszcze trwać dwa lata to tragedia. Dla naszego regionu to bardzo uciazliwe. Zlikwidowali drogę, porobili wężyki i teraz takie wiadomości. Nie mogli inaczej projektować i zostawić tej drogi, jako regionalnej. Frustracja czlowieka ogarnia normalnie.

Waldek
Waldek
11 miesięcy 11 dni temu

Spoko, budowa od roku a ju z 1.5lat opóźnienia 🙂

Tomasz Sopceki
Tomasz Sopceki
11 miesięcy 11 dni temu

Kiedyś było powiedzenie, jak kraść to miliony. Jak widać, dalej jest to aktualne. Wykonawca kasę wziął, nie zapłacił podwykonawcom. Za chwilę okaże się, że Spółka sprzedała swój majątek, ogłosi upadłość, i nie będzie miała z czego zapłacić kar.
Prezesi spółki będą natomiast wypoczywać na Bahama i bujać się na hamaku.
/każdy Prezes to h*uj/*
Tak to działa drodzy Państwo.
W życiu nie można nikomu wierzyć, dzisiaj umowa to tylko strzępek papieru.
Rzeczywistość pokazuje, że jak przyjdzie co do czego, to dasz komuś palce, wyciągniesz dłoń….a a on Ci całą rękę upier*doli. ,

Joozu
Joozu
11 miesięcy 11 dni temu
Wszystko to co powiedział ziomek z Pribexu jest kłamstwem.Pracowałem tam to wiem.Wszyscy podwykonawcy zabrali sprzęt z budowy bo Pribex nie płaci nikomu.Tłumaczenie konserwacją sprzętu jest totalnym kłamstwem jakiego sprzętu ,jak tam nic nie ma.Nawet Ukraińcy którzy tam pracowali pojechali na inne budowy bo za darmo nikt nie będzie robił.Teraz to opóźnienie będzie jeszcze więcej jak ich nie wyrzucą z tej budowy.Puki nie ma śniegu i mrozu można normalnie robić a tam nikt nie robi tylko niedobitki zostały może z 2 maszyny które coś tam udają że robią.Na pewno nie pojedziecie w przyszłym roku tym odcinkiem.Może w 2019 jak dobrze pójdzie.Cyt.… Czytaj więcej »
yetick
yetick
11 miesięcy 11 dni temu

GDDKiA trzeba pogratulować refleksu, opóźnienie prawie 1,5 roku a dopiero teraz wzywa się wykonawcę na dywanik. Ciekawy sposób prowadzenia nadzoru nad budową :D. Skończy się na mętnych tłumaczeniach i czczej gadaninie ale fakty pozostają faktami. Ocenia się konkrety i realia a nie tłumaczenie które i tak zmarnowanego czasu nie cofnie..

SławekZL.
SławekZL.
11 miesięcy 11 dni temu

Rokko zamiast tu błaznować weż łopatę i do pomocy.Z TWOJĄ inteligencją tam jest miejsce dla Ciebie!

Rocky
Rocky
11 miesięcy 11 dni temu

Już widać efekty dobrej zmiany.Opóźnienia tylko 500 dni,,, diabełków przyjadą to szybko nadrobić,, Imperium głupoty zwalnia ludzi, płaci odprawy a jak coś zostanie to skończą budowę .Po co wydawać pieniądze na jakieś drogi Beta ma samoloty, a Jarosław i tak nie ma auta tylko kota.

Kkms
Kkms
11 miesięcy 11 dni temu

Czlowieku, to ze masz cos z glowa wszyscy wiemy, wiec przestan wypisywac juz te brednie pod kazdym artykulem

wpDiscuz