ZUS wypłaci emerytury i renty uchodźcom z Ukrainy

81

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejmie wypłatę polskich emerytur i rent, które były dotychczas wypłacane na terenie Ukrainy. Szczegóły są opisane w języku ukraińskim na stronie internetowej ZUS.pl.

Część osób, które pobierały polską emeryturę lub rentę wypłacaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na rachunki bankowe na Ukrainie, może nie być w stanie pobierać tych świadczeń z uwagi na trwający tam konflikt zbrojny.

– Osoba, która nie może dalej pobierać polskiej emerytury lub renty na Ukrainie, w momencie, gdy tylko znajdzie się w Polsce, może zwrócić się o pomoc do najbliższej placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która przyjmie zgłoszenie i przekaże je do Oddziału ZUS w Rzeszowie odpowiadającego za wypłaty świadczeń na Ukrainę – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Rzeczniczka zapewnia, że ZUS wznowi wypłatę emerytury lub renty na nowy rachunek bankowy w Polsce. – Pieniądze będą wypłacone od momentu, gdy dana osoba przestała je pobierać – dodaje.

Jeśli uchodźca mający prawo do polskiej emerytury znajdzie się na terytorium innego państwa, np. Rumunii, Mołdawii, Słowacji, Czech, czy Niemiec, może zgłosić się do odpowiedniej lokalnej instytucji lub kasy ubezpieczeń społecznych i zgłosić, że otrzymywało się polską emeryturę lub rentę i z powodu wojny nie można jej dalej pobierać. Zagraniczna instytucja przekaże sprawę do polskiego ZUS-u.

Można od razu wskazać też nowy numer rachunku bankowego dla ZUS do otrzymywania świadczeń np. w Rumunii lub Mołdawii, Czechach, Słowacji. ZUS skontaktuje się z daną osobą i ustali sposób dalszej wypłaty polskiej emerytury lub renty. 

W serwisie na stronie internetowej ZUS-u publikowane są już komunikaty w ukraińskiej wersji językowej, dotyczące uzyskiwania świadczeń rodzinnych, emerytalnych, rentowych oraz ubezpieczenia zdrowotnego. Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS niedługo będzie też możliwe założenie profilu PUE w języku ukraińskim.


POWIĄZANE ARTYKUŁY