Zrób bezpłatną tomografię płuc – Dolny Śląsk z nowym programem badań

2149

Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc (DCCP) dołączyło do ogólnopolskiego programu wczesnego wykrywania raka płuca. Badania wykonywane metodą niskodawkowej tomografii komputerowej mają pomóc w szybszym wykrywaniu choroby, którą co roku wykrywa się u 2 000 mieszkańców naszego regionu.

W ramach programu DCCP ma możliwość przeprowadzenia 2 370 badań. Mogą z tego skorzystać osoby w wieku 55-74 lat, które przez 20 lat lub więcej paliły co najmniej jedną paczkę papierosów na dobę, a jeśli rzuciły już palenie, to nie dawniej jak 15 lat temu.

Badaniami mogą zostać objęci też już 50-latkowie, którzy nie tylko długo i dużo palili, ale w dodatku z racji wykonywanej pracy są narażeni na kontakt ze szkodliwymi pierwiastkami (krzemionka, beryl, nikiel, chrom, kadm, azbest, związki arsenu, spaliny silników diesla, dym ze spalania węgla kamiennego, sadza, radon), mają już zdiagnozowane inne poważne choroby płuc lub nowotwory.

– Zależy nam, aby choroby nowotworowe były wykrywane na możliwie najwcześniejszym etapie, ponieważ znacznie zwiększa to szanse na wyleczenie pacjenta. Jednocześnie umożliwiamy Dolnoślązakom dostęp do nowoczesnej diagnostyki. Gorąco zachęcam do uczestnictwa w programie badań profilaktycznych – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia rak płuc jest najczęstszą przyczyną zgonów spowodowanych chorobą nowotworową zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Jak podaje Krajowy Rejestr Nowotworów, w Polsce tę chorobę diagnozuje się obecnie u około 23 tys. pacjentów rocznie. Z danych zebranych i analizowanych przez Dolnośląskie Centrum Onkologii wynika, że na terenie Dolnego Śląska wśród nowotworów występujących u mężczyzn raka płuca dotyka aż 17,5 proc. mężczyzn, a wśród kobiet – 10,4 proc.

– U większości pacjentów objawy raka płuca pojawiają się gdy choroba jest silnie zaawansowana, co powoduje, że rak jest trudny do leczenia. Lekarze alarmują, że nowotwór może się rozwijać po cichu nawet 10 lat zanim pacjent zauważy objawy – wyjaśnia wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

– Co roku na Dolnym Śląsku odnotowujemy około dwóch tysięcy nowych przypadków raka płuca, w 2018 roku na ten typ nowotworu, na terenie naszego województwa zmarło 2057 pacjentów. Dane z realizacji pilotażu onkologicznego wyraźnie wskazują na wysoki odsetek najwyższych stadiów zaawansowania tego nowotworu. Ok 72 proc. pacjentów zgłasza się w trzecim i czwartym stadium zaawansowania, co znacznie zmniejsza zakres możliwości terapeutycznych i szanse na wyzdrowienie. Badania przesiewowe raka płuca zapewniają pacjentom kompleksowość opieki i ciągłość nadzoru w przypadku wykrycia zmian nowotworowych, co zwiększa wykrywalność nowotworów we wczesnym stadium zaawansowania, dając większe możliwości diagnostyczne i terapeutyczne, a co za tym idzie większe szanse na zdrowie społeczeństwa – podsumowuje Ireneusz Pawlak, torakochirurg, onkolog, dyrektor medyczny Dolnośląskiego Centrum Onkologii.

Rejestracja dostępna jest w dni robocze w godzinach od 8 do 15, a numer, na który należy zadzwonić, aby umówić się na wizytę kwalifikacyjną to 71 726 25 25.

Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc będzie realizowało ten projekt do maja 2023 roku.


POWIĄZANE ARTYKUŁY