Zostań rodzicem zastępczym

112

Dzięki rodzicom zastępczym, dzieci mogą poczuć się ważne, kochane i bezpieczne. Łatwiej im uwierzyć w siebie i realizować swoje marzenia. Mają szansę na szczęśliwe dzieciństwo. Wszystkich, którzy chcieliby przyczynić się do ich szczęścia, zapraszamy na konferencję o rodzicielstwie zastępczym.

kampania-pcpr

– Misją rodzin zastępczych jest zapewnienie dziecku opieki i wychowania w sytuacji, gdy rodzice naturalni nie żyją lub nie są w stanie właściwie wypełniać ról rodzicielskich. Rodziny zastępcze są rozwiązaniem z założenia tymczasowym – dziecko jak najszybciej powinno wrócić do biologicznych rodziców, jeśli jest to możliwe, lub trafić do adopcji. W praktyce jednak często mija wiele lat, zanim tak się stanie. Jest to zatem praca bardzo wymagająca, ale także dająca wiele satysfakcji i radości – mówi Alina Tarczyńska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie.

Obecnie na terenie naszego powiatu 175 dzieci żyje w 136 rodzinach zastępczych. Zdecydowaną większość stanowią stanowią rodziny spokrewnione, zwykle są to dziadkowie, a zaledwie jedna piąta to rodziny niespokrewnione. Tylko jedna rodzina zajmuje się dziećmi zawodowo. Te liczby są wciąż niewystarczające, dlatego 5 grudnia o godz. 12 lubiński PCPR organizuje w Centrum Kultury Muza konferencję poświęconą rodzicielstwu zastępczemu. Będzie okazja posłuchać doświadczonych specjalistów, poznać innych rodziców i rozwiać swoje wątpliwości. Nie zabraknie atrakcji – wystąpi Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Gwarkowie z Lubina oraz Teatr Ocelot. Honorowy patronat nad konferencją objął starosta lubiński, Adam Myrda.

– Możliwość zostania rodzicem zastępczym to piękna idea. Bardzo miło jest czuć się potrzebnym i pomagać innym, zwłaszcza dzieciom. Jednak trzeba pamiętać, że sprawowanie opieki nad dziećmi zranionymi emocjonalnie jest bardzo trudne – zarówno dla nich, jak i dla nas, rodziców. Podejmując taką decyzję, deklarujemy się do opieki nad dzieckiem przez bardzo długi czas, który może przenieść zarówno wiele radości, jak i rozczarowań. Warto jednak pamiętać, że choć na początku często nie widać efektów naszego zaangażowania, to potem najdrobniejsze nawet zwycięstwo przynosi wiele radości i satysfakcji – zapewnia Joanna Bielawska z Rodzinnego Domu Dziecka w Raszówce.

Ci, którzy podejmą ważną i odpowiedzialną decyzję o utworzeniu rodziny zastępczej, mogą liczyć na finansowe, psychologiczne i merytoryczne wsparcie specjalistów z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Szczegółowy program konferencji podamy wkrótce.

konferencja-plakat


POWIĄZANE ARTYKUŁY