Zmagania z nadmiarem informacji

13

Przedstawiciele samorządu terytorialnego i przedsiębiorcy należący do podregionu legnicko-głogowskiego wzięli udział w sympozjum zorganizowanym przez Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, które odbyło w Starostwie Powiatowym w Lubinie. Dyskutowano nad projektem strategii wprowadzania zmian w naszym regionie. Projekt jest realizowany przy wsparciu środków z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2012-2013.

Wydawało by się, że pojęcie zarządzania zmianami zachodzącymi w dzisiejszej gospodarce jest ściśle związane z działalnością firm, ze względu na konieczność zdobywania przewagi rynkowej i prowadzenia przez nie walki konkurencyjnej. W odniesieniu do struktur samorządowych potrzeba zmian wydaje się mniej oczywista. Nic bardziej mylnego. Jeśli spojrzeć na zarządzanie na poziomie regionalnym, poprzez pryzmat poziomu życia mieszkańców, który zmusza do podejmowania szybkich i trudnych decyzji, a z drugiej strony zmagania się z nadmiarem informacji, praca samorządów nie jest łatwa.

– W pierwszej fazie projektu dyskutowaliśmy z wybranymi starostami, burmistrzami i dyrektorami PUP o założeniach strategii wprowadzania zmian, obecnie przedstawiliśmy im konkretne propozycje dotyczące zarządzania tymi zmianami i poprosiliśmy o opinię na temat naszych propozycji. Istotne uwagi zostaną ujęte w końcowej wersji projektu – mówi prof. dr hab. Krzysztof Safin, prowadzący spotkanie w Lubinie.

Wyniki badań przyniosą odpowiedz na pytanie, jak zapewnić trwały i zrównoważony rozwój w województwie dolnośląskim. – My, z oczywistych względów, w strategiach koncentrujemy uwagę na uwzględnianiu zmian, które wymusza otoczenie społeczne ekonomiczne i stąd przywiązujemy duże znaczenie do wyprzedzających danych o regionalnej koniunkturze gospodarczej – tłumaczy dr Leszek Cybulski, menedżer projektu.

Sympozjum stanowiło drugi i jednocześnie końcowy etap prac. Każdy z etapów był podzielony na dwie fazy. Pierwsza z nich polegała na przeprowadzeniu przez ekspertów indywidualnych konsultacji z wytypowanymi 30 przedstawicielami Jednostek Samorządu Terytorialnego. Spotkania odbywały się w sierpniu i wrześniu tego roku. Drugim etapem były sympozja podregionalne w których udział wzięli przedstawiciele samorządów terytorialnych, dyrektorowie PUP z danego obszaru oraz wybrani przedsiębiorcy – dodaje dr Leszek Cybulski.


POWIĄZANE ARTYKUŁY