Zebrali prawie 100 słoni indyjskich, gromadzą następne

36

Lubińskie Stowarzyszenie „Palium” jest jedną z lubińskich instytucji, które ponownie włączyły się w coroczną akcję zbierania nakrętek. Organizatorem tej kampanii jest Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci, która już po raz kolejny chce w ten sposób zebrać pieniądze dla swoich podopiecznych. Wśród nich są też mali mieszkańcy powiatu lubińskiego.

nakretki

Po raz pierwszy fundacja ogłosiła zbiórkę plastikowych nakrętek w lutym 2011 roku. Od tamtej pory zebrała 390,5 tony tego surowca wtórnego. – Żeby uzmysłowić ludziom, jak duża jest skala tej pomocy, sięgamy po takie porównanie: jeden słoń indyjski waży cztery tony. Zebraliśmy więc 97 słoni – żartuje Ariadna Kamińska, koordynatorka akcji.

Zgromadzone nakrętki Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci sprzedaje firmom zajmującym się recyklingiem odpadów. Z taką ilością towaru fundacja jest traktowana jako dobry klient i otrzymuje atrakcyjne ceny. To przełożyło się na kwotę 453 533,60 zł, za którą można opłacić pół roku rehabilitacji dla wszystkich podopiecznych.

W tym roku w Lubinie tradycyjnie już nakrętki dla dziecięcej fundacji zbiera Stowarzyszenie „Palium”, w którego siedzibie przy ul. Bema 5 czeka specjalnie do tego przygotowany pojemnik. Nakrętki pieczołowicie gromadzą też najmłodsi lubinianie – do akcji włączyły się przedszkola nr 10 i 14, gimnazja nr 4 i 5 oraz Zespół Szkół nr 1. O ile placówki oświatowe gromadzą nakrętki przyniesione wyłącznie przez ich podopiecznych, o tyle do lubińskiego hospicjum cenne plastikowe drobiazgi dostarczyć może każdy. Co więcej, organizatorzy zapraszają do pomocy zarówno mieszkańców powiatu lubińskiego, którzy chcieliby przyjąć rolę koordynatorów-wolontariuszy, jak i firmy mogące pomóc w transporcie nakrętek do wrocławskiej siedziby hospicjum. Zainteresowani mogą wysłać zgłoszenie e-mailem na adres: nakretki@hospicjum.wroc.pl.

– To jest taki rodzaj pomocy, której mogą udzielić wszyscy, niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania czy zasobności portfela, bo przecież każdemu z nas te nakrętki trafiają do rąk – podkreśla Ariadna Kamińska.

Pieniądze z tegorocznej zbiórki zostaną jak zwykle przeznaczone na rehabilitację podopiecznych fundacji, prowadzoną między innymi przez lubińską filię domowego hospicjum dla dzieci.

W 2012 r. lubinianie zbierali nakrętki, by pomóc w leczeniu siedmioletniego Piotrusia, chorego na białaczkę.
W 2012 r. lubinianie zbierali nakrętki, by pomóc w leczeniu siedmioletniego Piotrusia, chorego na białaczkę.

POWIĄZANE ARTYKUŁY