Zdrowie psychiczne kluczowe dla radnych

3838

Radni byli zgodni w kwestii powstania w Lubinie placówki psychiatrycznej dla dzieci. Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży ma powstać do 2023 r. W realizacji inwestycji mają pomóc rząd i władze województwa.

We wrześniu ubiegłego roku radni przyjęli miejski program ochrony zdrowia psychicznego. To w jego ramach w Lubinie zostanie wybudowane Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Podczas dzisiejszej sesji bez głosów sprzeciwu członkowie rady zaakceptowali projekt budowy ośrodka. Według przedstawionych przez autorów projektu danych 20 procent dzieci i młodzieży do 19. roku życia wymaga opieki i wsparcia psychologicznego. W skali kraju to około 700 tysięcy młodych ludzi.

– Około 50 tys. dzieci na całym Dolnym Śląsku i około 1700 dzieci z terenu powiatu lubińskiego korzysta z takiej opieki psychologicznej. Według założeń drugie tyle takiej opieki potrzebuje. Dlatego budowa takiej placówki jest bardzo ważna – podkreśla Mariola Kośmider, autorka projektu.

Centrum ma powstać do 2023 r. Najpierw powstanie poradnia, w której będą pracowali terapeuci. Drugim krokiem będzie specjalistyczna przychodnia, a na końcu otwarty zostanie oddział szpitalny. W tym momencie trudno mówić o kosztach związanych z realizacją całej inwestycji.

 

Pieniądze na lecznicę miasto zamierza pozyskać z budżetu państwa, odnosząc się do narodowego programu ochrony zdrowia psychicznego na lata 2017-22. Prezydent Lubina Robert Raczyński spotkał się już w tej sprawie z wojewodą dolnośląskim Jarosławem Obremskim.

– Skonsultowaliśmy z ekspertami z całego kraju zajmującymi się psychiatrią dzieci i młodzieży. Po decyzji rady utworzymy spółkę, która będzie zarządzać pracą ośrodka. Centrum będzie miało około 5 tys. m2. To ma być piękny i nowoczesny obiekt. Na jego terenie znajdzie się m.in. sala gimnastyczna i boisko. Kompleks powstanie w okolicach szpitala. To ważne z powodu bliskości oddziału pediatrii – dodaje Beata Castañeda-Trujillo –koordynator projektu ze strony miasta.

W ramach całego systemu będą pracować psycholodzy, pedagodzy i terapeuci. Lekarze pojawią się, gdy pozostali specjaliści już nie będą mogli pomóc i potrzebna będzie również terapia farmakologiczna.

Beata Castañeda-Trujillo i Mariola Kośmider

– Posiadamy grupę specjalistów, dzięki której już w tym roku będziemy mogli rozpocząć działania na pierwszym i drugim poziome pomocy tym pacjentom, czyli poradni i przychodni. Do 2023 r., gdy powstanie centrum, będziemy podnosić kwalifikacje kadry oraz szukać kolejnych specjalistów – dodaje Kośmider.

Za budową centrum zagłosowali wszyscy radni obecni na sali.


POWIĄZANE ARTYKUŁY