Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży – taką nazwę będzie nosiła specjalistyczna placówka, która ma powstać w Lubinie. Takich miejsc na mapie Polski jest dziś jak na lekarstwo, dlatego miasto liczy na to, że uda mu się szybko pozyskać wsparcie ze strony rządu i władz województwa.
Decyzję o utworzeniu szpitala, który opiekowałby się dziećmi i nastolatkami potrzebującymi psychologicznego wsparcia, lubińska rada miejska podjęła we wrześniu ubiegłego roku – jednogłośnie.
Dane statystyczne pokazują, że tego rodzaju opieka medyczna jest towarem bardzo deficytowym. Brakuje nie tylko poradni i szpitali, lecz także lekarzy, którzy mogliby w nich pracować. Pomocy psychologicznej nie zapewniają też już szkoły. Jednocześnie Polska znalazła się w czołówce europejskich krajów pod względem liczby skutecznych samobójstw dzieci i młodzieży, co potwierdzają dane policji i raporty Eurostatu.
Tymczasem wyszukiwarka Narodowego Funduszu Zdrowia podaje tylko cztery adresy, pod którymi działają poradnie psychologiczne dla dzieci. Pomocy trzeba zatem szukać w ośrodkach leczących także dorosłych, co wiąże się z długim oczekiwaniem na wizytę. To oznacza, że w kryzysowych sytuacjach jedynym wyjściem z sytuacji staje się prywatny gabinet lekarski. Plan budowy lubińskiego szpitala jest odpowiedzią na to.
Jeszcze w tym miesiącu zarejestrowana zostanie spółka, która będzie zarządzała Centrum. Ma ono powstać w miejscu, gdzie dziś funkcjonuje Liga Obrony Kraju.
– Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży jest częścią uchwalonego przez radę miejską programu ochrony zdrowia psychicznego. Planujemy zrealizować cały ten projekt w ciągu trzech lat – zapowiada Robert Raczyński, prezydent Lubina.
Szpital będzie tworzony etapami. Najpierw powstanie poradnia, w której będą pracowali terapeuci. Drugim krokiem będzie specjalistyczna przychodnia, a na końcu otwarty zostanie oddział szpitalny.
Pieniądze na lecznicę miasto zamierza pozyskać z budżetu państwa, odnosząc się do narodowego programu ochrony zdrowia psychicznego na lata 2017-22. W tym celu Robert Raczyński spotkał się z wojewodą dolnośląskim Jarosławem Obremskim. Władze Lubina będą też zabiegały o wsparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
źródło: Regionfan.pl