Zbrodnia Lubińska: wciąż poszukiwani świadkowie

1027

Instytut Pamięci Narodowej wznowił śledztwo w sprawie Zbrodni Lubińskiej. Prowadzący je prokurator szuka osób mogących pomóc w identyfikacji milicjantów, którzy strzelali do uczestników manifestacji w sierpniu 1982 r.

IPN zapowiedział wznowienie śledztwa w sierpniu zeszłego roku, przy okazji 40. rocznicy tragicznych wydarzeń. Jest to część projektu „Archiwum Zbrodni”, w którym Instytut wraca do śledztw w sprawie politycznych zbrodni popełnionych w latach 80. XX wieku. Pisaliśmy o tym tutaj:

IPN zapowiada kolejne śledztwo w sprawie Zbrodni Lubińskiej

– W 2007 roku wrocławski sąd skazał trzech funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej, którzy dowodzili oddziałami skierowanymi do rozproszenia demonstracji: byłego zastępcę komendanta miejskiego MO w Lubinie, byłego zastępcę komendanta wojewódzkiego MO w Legnicy i byłego dowódcę plutonu ZOMO – przypomina Maciej Parysek, rzecznik prasowy wrocławskiego oddziału IPN.

Śledczy IPN chcą teraz odnaleźć osoby, które 31 sierpnia 1982 r. strzelały do manifestantów. Powołany do tego zespół archiwistów bada zebrane w ostatnich latach dane, wykorzystując do tego także nowe technologie. Prowadzący sprawę prokurator prosi też o kontakt osoby, które mają wiadomości w sprawie lub przechowują związane z tymi wydarzeniami dowody rzeczowe, szczególnie fotografie, dokumenty i prywatne zapiski.

– Daje to nadzieję, że ci, którzy zamordowali, zostaną odnalezieni i skazani, bo tego wymaga nie tylko sprawiedliwość transformacyjna, ale też ludzka przyzwoitość – uważa dr Karol Nawrocki, prezes IPN.

Świadkowie mogą kontaktować się z IPN pisemnie lub telefonicznie:

Instytut Pamięci Narodowej – Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu, 
ul. Długosza 48, 51-162 Wrocław,
tel. (71) 335-86-80 lub 81, fax (71) 335-86-89.