Zbrodnia Lubińska w obiektywie

1967

„Zbrodnia Lubińska 1982 – 2022” to najnowsza książka dokumentująca tragiczny rozdział w historii naszego miasta. To album, w którym znajdziemy archiwalne dokumenty i fotografie z kolejnych dekad. – Dokumentacja dramatu, dokumentacja starania o pamięć i dokumentacja pracy wielu ludzi – mówi Marek Zawadka, dyrektor Muzeum Historycznego w Lubinie.

Na ponad 300 stronach nowego wydawnictwa znajdziemy opis wydarzeń z 31 sierpnia 1982 r., przedstawiony minuta po minucie. Jest też pokazany sposób, w jaki przechodzono od eufemistycznego określenia „wydarzenia lubińskie” do aktualnego sformułowania „zbrodnia lubińska”. Widać też, jak z biegiem czasu miasto z coraz większą dbałością pielęgnowało pamięć o manifestacji, jej uczestnikach i tragicznych konsekwencjach.

Autorami prezentowanych w książce zdjęć są regionalni fotoreporterzy, m.in. Krzysztof Raczkowiak, Jerzy Kosiński, Piotr Krzyżanowski, Tomasz Folta. Spora część materiałów stworzona została przez pracowników i współpracowników obecnego Muzeum Historycznego w Lubinie.

Marek Zawadka, dyrektor Muzeum Historycznego w Lubinie

Album wydany został pod redakcją prezydenta Lubina Roberta Raczyńskiego i dyrektora Muzeum Historycznego Marka Zawadki. Obaj z wykształcenia są historykami.

– Nie można już do pewnych rzeczy wrócić, nie można wrócić do pamięci. Ci ludzie są już starsi, wielu rzeczy już nie pamiętają – mówi Marek Zawadka, przypominając przy okazji, że na przestrzeni ostatnich czterdziestu lat problemem dla badaczy była nie tylko zwodnicza pamięć świadków, lecz dodatkowo fakt, że ich zeznania i wspomnienia zmieniały się pod wpływem również zmieniającej się rzeczywistości politycznej i społecznej. – Ta książka jest dowodem na to, że takie małe zjawisko można nie do końca dobrze zbadać. My nic nowego nie znajdziemy, więc podjęliśmy z panem prezydentem decyzję, że podsumowujemy ten nasz stan badań – dodaje dyrektor muzeum.

Mieszkańcy miasta, którzy chcieliby mieć ten tytuł na swojej półce z książkami, będą mogli  niebawem go kupić. Album będzie dostępny w Infopunkcie Muzeum Historycznego, na parterze ratusza, już od 7 września.

Fot. BM


POWIĄZANE ARTYKUŁY