– Można powiedzieć, że na dobre zapuszczamy korzenie – uważa Łukasz Nowicki, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubinie, odnosząc się do akcji sadzenia drzew za swoją placówką „Rośnij razem z nami”.
To już druga taka akcja z udziałem podopiecznych SOSzW w Lubinie. Pierwsza miała miejsce niedługo po tym, jak wprowadzili się do nowego nowego budynku przy alei Komisji Edukacji Narodowej. Tym razem głównym organizatorem był Dolnośląski Klaster Edukacyjny Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
– Prowadzimy szereg działań edukacyjnych. Teraz zdecydowaliśmy się na akcję edukacyjno-ekologiczną „Rośnij razem z nami”, w ramach której sadzimy drzewa w naszych partnerskich szkołach w ośmiu powiatach. Działania mają propagować ekologię, ale chcemy również edukować dzieci, żeby wiedziały, jak dbać o drzewa i jak je sadzić. Mam nadzieję, że tych drzew będzie coraz więcej – mówi Anna Olesiewicz, zastępca dyrektora Departamentu Klastrów Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Dla ośrodka temat ekologii traktowany jest priorytetowo, stąd też m.in. regularnie organizowane warsztaty ekologiczne przy współpracy wolontariatu KGHM.
– Dzisiaj natomiast bierzemy udział w akcji, której pomysłodawcą jest LSSE. Sadzimy drzewa, krzewy, gospodarujemy najlepiej jak potrafimy. Można powiedzieć, że zapuszczamy korzenie – mów Łukasz Nowicki, dyrektor placówki.
– Ogrodzenie już jest, a myślę, że do końca maja pojawią się tutaj ławeczki. Mamy też zaplanowane wykonanie ścieżek i placu zabaw – dodaje.
Jego zdaniem, między innymi dzięki takim działaniom dzieci i młodzież bardziej czują się gospodarzami swojego terenu.
W akcji wzięło udział ponad 20 uczniów ze specjalnej szkoły branżowej I stopnia pod opieką czterech nauczycieli. Posadzonych zostało w sumie 20 drzew, w tym lipy, buki czy wierzby.
– Chodzi o to, by te rośliny dawały jak najwięcej cienia. Chcielibyśmy, żeby ten plac, minipark czy też ogród – bez względu jak to miejsce nazwiemy – był częścią rekreacyjną naszego ośrodka – podkreśla dyrektor.
Do SOSzW w Lubinie uczęszcza na co dzień 241 osób.
Fot. BM