Zakłady Górnicze „Lubin” świętują 55-lecie

4712

55 pracowników Zakładów Górniczych „Lubin” odebrało dziś odznaczenia podczas uroczystej akademii w Centrum Kultury Muza. To jeden ze sposobów, w jaki KGHM celebruje 55-lecie swojej najstarszej kopalni.

Budowa Zakładów Górniczych „Lubin” ruszyła 1 stycznia 1960 roku. Osiem lat później, dokładnie 19 lipca 1968 roku, kopalnia zaczęła eksploatację, co przyjmuje się za datę jej powstania. Pełnię swoich możliwości wydobywczych, czyli 4,5 mln ton rudy rocznie, oddział osiągnął w 1972 roku.

Fot. KGHM

Prezes KGHM Tomasz Zdzikot porównał dziś znaczenie ZG „Lubin” dla polskiej gospodarki do roli, jaką na świecie odegrała firma Intel, także mająca 55 lat. Historię kopalni opisał jako historię sukcesu, będącego efektem pracy wielu utalentowanych ludzi.

Fot. KGHM

– Dzięki temu KGHM jest ósmym na świecie producentem miedzi i drugim na świecie producentem srebra. To dzięki wysiłkowi pokoleń inżynierów, górników, pracowników ZG „Lubin” możemy szczycić się, że mamy w Polsce firmę, która może być określana mianem sreber rodowych – stwierdził szef Polskiej Miedzi.

Tomasz Zdzikot

Jubileuszową akademię rozpoczął dziś występ Górniczego Chóru Męskiego, działającego przy tym zakładzie. Zaproszeni goście obejrzeli też poświęcony lubińskiej kopalni film:

W ZG „Lubin” pracuje obecnie ponad 3 200 osób. 55 pracowników wyróżnionych zostało dziś jubileuszowymi nagrodami. Wśród nich był Józef Januszkiewicz, który na „Lubinie” pracuje już 47 lat. Przez ten czas wykonywał pracę m.in. spawacza i operatora maszyn. Oczywiście dobrze zapamiętał swój pierwszy dzień w kopalni:

Józef Januszkiewicz

– Bardzo nietypowe uczucie. Żołądek podchodził pod gardło, ale trzeba było to znieść. Starsi tłumaczyli, jak się zachować przy zjeździe, żeby przełykać ślinę… A potem tak dzień po dniu, aż się doszło do perfekcji. Teraz młodzi przychodzą, to my ich uczymy. Przekazujemy to, co najlepsze. Przede wszystkim, że ważne jest bezpieczeństwo, że lepiej coś zrobić wolniej, ale wrócić do tej pracy. I że ważna jest górnicza brać – opowiadał górnik.

Chociaż „Lubin” jest najstarszą kopalnią KGHM, Tomasz Zdzikot wskazał na jej ciągły rozwój: – To w ZG „Lubin” testujemy samojezdne wozy kotwiące i wiercące czy tez pojazdy transportowe o napędzie elektrycznym. Zasoby miedzi szacowane na 320 milionów ton w rudzie i 17 milionów kilogramów srebra to ogromny potencjał, który cały czas wykorzystujemy i będziemy wykorzystywać, także dzięki inwestycjom takim, jak chociażby szyb LVI. To kopalnia, na którą stawiamy – podkreślił prezes holdingu.

Jubileusz samej kopalni to okazja do przypomnienia innych aspektów jej działalności, równie wieloletnich. Od ponad pół wieku istnieje Orkiestra Dęta Zakładów Górniczych „Lubin”, uczestnicząca w niemal wszystkich ważniejszych uroczystościach górniczych, Górniczy Chór Męski liczy już 40 lat, a od 37 lat mieszkańcy Zagłębia Miedziowego startują w dorocznym Biegu o Lampkę Górniczą – zapoczątkowana właśnie na „Lubinie” impreza dziś już tradycyjnie otwiera sezon barbórkowych uroczystości w całym KGHM.

Fot. BM


POWIĄZANE ARTYKUŁY