Za moment rusza akcja PIT

1912

Od 15 lutego rozpocznie się przyjmowanie rocznych zeznań podatkowych. W ubiegłym roku ponad 90 procent podatników rozliczyło się z lubińskim Urzędem Skarbowym internetowo. – Mamy nadzieję, że w tym roku będzie tych osób jeszcze więcej. Twój e-PIT, który jest dostępny w e-urzędzie skarbowym, to najwygodniejsza, najłatwiejsza i najszybsza forma rozliczenia – mówi Joanna Berlicka, naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubinie.

Choć formalnie dopiero od przyszłej środy, 15 lutego, można będzie składać zeznania podatkowe za ubiegły rok, to do lubińskiego Urzędu Skarbowego zdążyło już wpłynąć kilkadziesiąt zeznań. Będą one jednak wprowadzane przez urzędników z datą 15 lutego.

Czas na rozliczenie się z fiskusem mamy w tym roku do 2 maja, ze względu na to, że ostatni dzień kwietnia wypada w niedzielę. Najprostszym sposobem jest skorzystanie z internetowej usługi e-PIT.

– W ubiegłym roku internetowo rozliczyło się ponad 90 procent naszych podatników. Mamy nadzieję, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej, z tego względu, że rozliczenie internetowe, za pomocą usługi „Twój e-PIT”, który jest dostępny w e-urzędzie skarbowym, to najwygodniejsza, najłatwiejsza i najszybsza forma rozliczenia – dotyczy to oczywiście osób nieprowadzących działalności gospodarczej – mówi Joanna Berlicka, naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubinie.

Usługa „Twój e-PIT” dostępna będzie od 15 lutego. Każdy podatnik będzie mógł tam sprawdzić, jakie deklaracje wchodzą do jego rozliczenia rocznego i dokładne kwoty.

– Do podatnika będzie należało tylko sprawdzenie, jakie odliczenia mu przysługują i ewentualnie jeśli będzie chciał przekazać 1,5 procent na organizację pożytku publicznego, to również będzie mógł to zrobić – dodaje naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubinie, przypominając jednocześnie, że w tym roku kwotę odliczenia z 1 procenta podniesiono na 1,5 procent, zaś zasady pozostały takie same: sami wskazujemy cel szczegółowy, konkretną osobę czy organizację, jaką chcemy wspomóc.

Jednak żeby pieniądze z 1,5 procenta trafiły do organizacji pożytku publicznego, musi być spełniony jeden warunek: podatnik nie może mieć zaległości w zeznaniu, gdy wyjdzie mu jakaś kwota do zapłaty, musi uregulować ją w terminie.

Jeśli ktoś nie chce skorzystać z internetu, może rozliczyć się z fiskusem tradycyjnym sposobem.

– W takim przypadku podatnik będzie musiał sam to zeznanie wypełnić, bo my za podatnika zeznań nie wypełniamy, ewentualnie możemy coś podpowiedzieć i sprawdzić. Natomiast jeśli chodzi o udzielanie informacji, to od kilku lat uruchomiona jest Krajowa Informacja Skarbowa. Działa ona na zasadach, i telefonicznych, i mailowych. Jeśli są jakieś problemy i pytania ze strony podatników, to odsyłamy do Krajowej Informacji Skarbowej – mówi Joanna Berlicka.

Numery informacji można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Skarbowego TUTAJ.

Joanna Berlicka, naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubinie

Ci, którzy wybiorą tradycyjne papierowe rozliczenie, będą musieli przynieść je do urzędu. Dokumenty można wówczas wrzucić do skrzynki podawczej znajdującej się przy wejściu lub zostawić przy ladzie. Od tego roku jednak, aby spotkać się z urzędnikiem, trzeba się wcześniej umówić. Można to zrobić przez stronę internetową i usługę e-rezerwacja.

– Jest bardzo prosta, intuicyjna. Podatnik wybiera, z jaką sprawą chce przyjść, godzinę oraz dzień. Można się umówić trzy tygodnie na przód. Mamy wtedy gwarancję, że zostaniemy obsłużeni bez kolejki – dodaje naczelnik US w Lubinie.

Umówić się na wizytę można również na miejscu, przy specjalnie do tego wyznaczonym stanowisku.

Fot. BM


POWIĄZANE ARTYKUŁY