Z planu filmowego do parku Leśnego

1046

Pojawiło się sporo multimediów, pokazujących głównie ludzi służących na tym kultowym okręcie podwodnym, jest minikino i kilka innych nowości. W parku Leśnym otwarto ciekawą i znacząco rozbudowaną wystawę „ORP Orzeł nie powrócił”. Tę historyczną ekspozycję będzie można podziwiać do końca roku, a w parku pozostanie przez najbliższych pięć lat. Co ciekawe, część elementów wystawy pozyskano z materiałów do filmu.

Jak zauważył na początku dyrektor Muzeum Historycznego w Lubinie Marek Zawadka otwarcie wystawy przypadło w rocznicę powstania Polskiej Marynarki Wojennej oraz w rocznicę bitwy pod Oliwą.

– Wystawa w około 30 procentach została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Reszta środków pochodzi z budżetu miasta Lubina, który sfinansował scenografię do filmu, powstałego w 2020 r., a premierę miał rok temu. My jako Muzeum Historyczne w Lubinie odkupiliśmy tę scenografię i zrobiliśmy z tego wystawę. To jest praca zespołowa całego muzeum – mówi Marek Zawadka.

dyrektor Muzeum Historycznego w Lubinie Marek Zawadka

Wystawa została rozbudowana w dużej mierze o multimedia.

– Mamy ekrany, na których są wyświetlane treści merytoryczne dotyczące załogi Orła, jego budowy i Polskiej Marynarki Wojennej. Jest też nowość w postaci stopni wojskowych Polskiej Marynarki Wojennej. Na całej długości wystawy można znaleźć elementy multimedialne, materiały do odsłuchania oraz materiały wyświetlane na ścianie. Na samym końcu wystawy powstało też minikino. Tam będziemy zapraszać grupy szkolne i przedstawiać materiały związane z Polską Marynarką Wojenną i okrętem ORP Orzeł – wylicza Joanna Kulik z Muzeum Historycznego w Lubinie.

Jak podkreśla Wojciech Holicki, przewodnik z Muzeum Historycznego w Lubinie, nowe elementy wystawy dotyczą szczególnie tych, którzy służyli na okręcie i tych, którzy zginęli wraz z Orłem w połowie 1940 r. – To również plansze z danymi biograficznymi, fotografiami i ciekawostkami dotyczącymi oficerów, podoficerów i marynarzy Orła. Treści przedstawione na ekranach także koncentrują się głównie na ludziach – zauważa historyk.

Joanna Kulik i Wojciech Holicki z Muzeum Historycznego w Lubinie

Wystawę można zwiedzać codziennie do końca roku w godzinach od 10 do 15. Po tym nastąpi przerwa do 12 marca. W parku Leśnym dostępna będzie przez około pięć najbliższych lat.

Fot. BM


POWIĄZANE ARTYKUŁY