Z Certyfikatem Dobra

1476

45 wolontariuszy w różnym wieku odebrało wyróżnienia i gratulacje za wielkie, otwarte na drugiego człowieka serca oraz działania podejmowane na rzecz potrzebujących. Po raz kolejny powiat lubiński poprosił mieszkańców o wskazanie osób, które zasługują na miano Wolontariusza Roku, a wybranym wręczył pamiątkowe statuetki podczas Świątecznej Gali Wolontariatu.

W powiecie lubińskim to już tradycja. Zawsze w okolicach Dnia Wolontariusza, przypadającego 5 grudnia, Starostwo Powiatowe w Lubinie wyróżnia osoby, które niosą pomoc innym. Najpierw odbywa się konkurs, w ramach którego mieszkańcy zgłaszają kandydatów ich zdaniem zasługujących na tytuł dobroczyńcy roku. Wyróżniający się wolontariusze otrzymują statuetki, gratulacje i podziękowania podczas gali. W tym roku wyjątkowo uroczystość została nieco przesunięta na czas przedświąteczny. Wczoraj poznaliśmy nazwiska Wolontariuszy Roku 2022.

– Tak naprawdę najważniejszy był tutaj głos mieszkańców. Odzew był bardzo szeroki. Każda z osób, która została nominowana przez mieszkańców powiatu lubińskiego, już jest wygrana i zasługuje na wyróżnienie – przyznaje starosta lubiński Paweł Kleszcz, który wręczył pamiątkowe statuetki nagrodzonym wolontariuszom. – Ci ludzie nie robią tego dla poklasku, pieniędzy czy statuetki. Pomagają, bo mają taką potrzebę, bo wypływa to z ich wnętrza, robią to z potrzeby serca. I za to chcę im po raz kolejny podziękować – dodaje.

Powiat wręczył wyróżnienia w kilku kategoriach. Nagrodził nie tylko wolontariuszy, ale i inicjatywy wolontariackie czy szkoły i przedszkola, które propagują ideę wolontariatu. Powiatowy Certyfikat Dobra i pamiątkową statuetkę otrzymało: 16 szkół i przedszkoli, 16 osób z wolontariatu szkolnego, 29 dorosłych wolontariuszy oraz 9 inicjatyw wolontariackich (pełną imienną listę nagrodzonych publikujemy poniżej).

Wśród wyróżnionych placówek oświatowych znalazł się między innymi Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy ze Szklar Górnych.

– Dla nas ta nagroda jest wyróżnieniem i motywatorem, żeby jeszcze więcej działań prowolontariackich na rzecz drugiego człowieka organizować i realizować – mówi Łukasz Nowicki, dyrektor ośrodka. – U nas grupę wolontariuszy tak naprawdę stanowi cała społeczność uczniowska pod kierunkami trzech pań opiekunek: samorządu uczniowskiego i wolontariatu. Włączamy się w różne akcje. W ostatnim czasie na przykład na rzecz Ukraińców zbieraliśmy różnego rodzaju artykuły spożywcze i ubrania. Są to też akacje zbierania karmy dla zwierząt ze schronisk i różne kampanie oraz programy na rzecz drugiego człowieka. To wszystko, co uczy i wychowuje naszą młodzież – wylicza.

– Dla mnie zawsze liczy się drugi człowiek, rozmowa z nim i pomoc w potrzebie. Trzeba postępować tak, żeby potem można było spojrzeć w lustro. Rozmowa, patrzenie w oczy drugiej osobie, a nie odwracanie głowy, gdy ktoś ma kłopoty – dodaje Dariusz Jankowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół i Rodziców Osób Niepełnosprawnych „Równe Szanse”, który znalazł się wśród wyróżnionych wolontariuszy.


POWIĄZANE ARTYKUŁY