Wybrali już szkoły ponadgimnazjalne

70

Lubińscy gimnazjaliści przy pierwszym wyborze najczęściej wskazywali I Liceum Ogólnokształcące. O jedno miejsce w tej szkole konkurują nawet dwie osoby. Podobnie jest w przypadku II LO. W pozostałych szkołach chętnych jest mniej niż miejsc. A niektóre klasy w ogóle nie zostaną utworzone.

Fot. Freeimages
Fot. Freeimages

Spośród ponad 700 absolwentów gimnazjów większość wybrało I i II Liceum Ogólnokształcące. Obie szkoły w pierwszej kolejności wybrała ponad połowa uczniów.

Do I Liceum Ogólnokształcącego dokumenty tzw. pierwszej preferencji złożyło 240 kandydatów na 160 miejsc w szkole. Natomiast wszystkich chętnych jest aż 400. Kandydaci wskazywali najczęściej klasy o profilach ścisłych. Na pierwszym miejscu pod kątem popularności uplasowała się klasa matematyczno-fizyczna, a za nią biologiczno-chemiczna. II Liceum Ogólnokształcące oferuje 150 miejsc. Tu wszystkich chętnych jest o 116 więcej niż w I LO, a w pierwszej preferencji szkołę tę wybrało 183 absolwentów gimnazjum. Także tu kandydaci wybierali w pierwszej kolejności profile związane z naukami ścisłymi, a zaraz po nich klasę językową z elementami psychologii.

W przypadku Zespołu Szkół nr 1 i Zespołu Szkół nr 2 uczniowie rzadziej wskazywali je jako szkoły pierwszej preferencji. Na jedno miejsce przygotowane w ZS 1 przypadło 0,9 kandydatury oraz 0,7 w ZS 2. W pierwszej z tych szkół najczęściej wybrano profile: technik elektryk, technik informatyk, technik mechatronik i technik górnictwa podziemnego. Z kolei w Zespole Szkół nr 2 popularnością cieszyły się kierunki: technik logistyk, technik ekonomista oraz technik żywienia i usług gastronomicznych.

– Niektóre kierunki w lubińskich zespołach szkół nie zostaną utworzone z powodu małej liczby kandydatów – mówi Andrzej Pudełko, naczelnik wydziału oświaty, kultury i nadzoru właścicielskiego z Urzędu Miejskiego w Lubinie.

W Liceum Salezjańskim liczba chętnych waha się w granicach od 0,3 do 2,6 osoby na jedno miejsce, natomiast w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych jest to od 0,4 do jednego ucznia na jedno miejsce. W V Liceum Ogólnokształcącym jest niemal tyle samo chętnych, co miejsc.

Wybór Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 1 w pierwszej preferencji wybrało 77 uczniów na 180 miejsc, co daje mniej niż połowę zainteresowanych. Tu kandydaci najczęściej wskazywali klasę wielozawodową, mechanika pojazdów samochodowych oraz ślusarza. Z kolei Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 2, pomimo że proponuje zaledwie 90 miejsc, zadeklarowanych ma zaledwie dziecięciu uczniów. Połowa z nich wskazała klasę o profilu sprzedawcy, a na drugim miejscu – kucharza.

Zaś w Technikum MCKK do 32-osobowej klasy zgłosiło się 37 kandydatów.


POWIĄZANE ARTYKUŁY