Wszystko co musisz wiedzieć o formularzu PIT-28 online za 2022 rok

144

Początek roku to jak zwykle okres rozliczeń podatkowych. W przypadku najpopularniejszych formularzy, w sieci znaleźć można dziesiątki poradników oraz artykułów, które podpowiadają, jak wypełnić PIT. Rzadziej można spotkać wyjaśnienia odnośnie tego, czego dotyczy druk PIT-28 za 2022 i kto musi go wypełnić.

PIT 28 2023 to formularz, po który sięgną przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy rozliczają się poprzez podatek ryczałtowy 2023, a także osoby, które uzyskują dochody z tytułu umowy najmu czy dzierżawy. Wreszcie jest to także formularz dla podatników, którzy w minionym roku uzyskali dochód pochodzących z handlu produktami rolnymi, które zostały własnoręcznie uprawiane lub hodowane, a następnie sprzedane na rynku detalicznym.

PIT-28 za 2022 – czego dotyczy?

Wszystkich wymienionych wcześniej podatników łączy fakt, że rozliczają się z urzędem skarbowym na zasadach ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 2022. Wymusza to na nich odmienny sposób rozliczania się, ponieważ w przeciwieństwie do osób zatrudnionych na etacie lub innych przedsiębiorców, nie mogą pomniejszyć swojego podatku dochodowego o koszty uzyskania przychodu. Niemniej zaletą ryczałtu jest niższa stawka podatku dochodowego oraz uproszczona księgowość.

Ryczałt ewidencjonowany 2023 kojarzy się w głównej mierze z przedsiębiorcami, jednak niedawne zmiany prawne wprowadzone wraz z tzw. Polskim Ładem zobligowały do ryczałtu także podatników, którzy uzyskują dochód z tytułu najmu lud dzierżawy. To ważna zmiana dla tej grupy podatników, ponieważ nie mogą m.in. zaliczać na poczet kosztów uzyskania przychodu remontu wynajmowanego mieszkania czy zakupu sprzętów związanych z nieruchomością. Zmiany wprowadzane są regularnie i początkowo obejmowały jedynie osoby, które dopiero zaczęły zarabiać  w ten sposób, jednak z czasem z ryczałtu mają korzystać wszyscy podatnicy, którzy uzyskują przychody z tytułu najmu lub dzierżawy.

Rozlicz podatek ryczałtowy 2023 z PITax.pl i oszczędzaj pieniądze

Stawki ryczałtu 2023

Ważną informacją podatkową jest fakt, że stawki ryczałtu nie są jednolite dla wszystkich. Co więcej, rozpiętość jest znaczna, gdyż wynosi od 2% do 17%. Z jakich stawek ryczałtu za 2022 roku najczęściej korzystali podatnicy? Wyróżnić tu można przede wszystkim takie przychody jak:

  • 17% od przedsiębiorców, reprezentujących tzw. wolne zawody,

  • 15% od przychodów wynikających ze świadczenia usług,

  • 12,5% w przypadku przychodów, które podatnik uzyskał poprzez najem, podnajem bądź dzierżawę czy poddzierżawę. Istotny jest również fakt, że nadwyżka przekracza 100 000 zł,

  • 12% od przedsiębiorców pracujących w niektórych sektorach branży IT,

  • 10% w przypadku dochodów, które są następstwem handlu nieruchomościami,

  • 5,5% w przypadku dochodów, które opierają się na wytwarzaniu oraz szeroko rozumianych robotach budowlanych,

  • 3% od przedsiębiorców działających w branży gastronomicznej (wyjątek stanowi handel alkoholem, który ma powyżej 1,5% – wówczas 8,5%),

  • 2% w przypadku handlu przetworzonymi produktami roślinnymi bądź zwierzęcymi. Trzeba jednak zaznaczyć, że stawka ryczałtu dotyczy produkcji innej niż przemysłowa, która najczęściej pochodzi z własnej hodowli, chowu bądź uprawy.

Do kiedy PIT 28 za 2022?

W przypadku formularza PIT 28 2022, terminy nie odbiegają od tych, dotyczących najpopularniejszych formularzy podatkowych. Zatem podatnicy muszą złożyć dokumenty w okresie od 15 lutego do 30 kwietnia. W 2023 roku termin jest nieco dłuższy i ostatecznie formularz można złożyć do 2 maja.

Już od dłuższego czasu z wypełnionym PIT-em nie trzeba stawiać się w urzędzie skarbowym osobiście. Równie skuteczny będzie PIT 28 online, a zatem wysłany drogą elektroniczną. Dla wielu podatników możliwość cyfrowego wypełnienia formularza, zazwyczaj z pomocą odpowiedniego programu komputerowego, jest znacznie prostsze niż ręczne uzupełnianie kolejnych punktów druku. Jest to również znacznie wygodniejsze rozwiązanie, gdyż żeby załatwić wszelkie formalności z urzędem skarbowym, nie trzeba nawet wychodzić z domu. Ponadto program na wielu płaszczyznach podpowiada, jak efektywnie wypełnić PIT, nie pomijając przy tym żadnego pola. Z kolei tam, gdzie niezbędne są wyliczenia, algorytm może wykonać je za użytkownika, dzięki czemu podatnik ma pewność, że złoży do urzędu bezbłędny PIT-28. Wzór wypełniony 2023 można dla ułatwienia znaleźć na stronach urzędu lub na portalach podatkowych.

PIT-28 za 2022 – jak wypełnić?

PIT-28 online nie jest trudny do wypełnienia, chociaż rozbudowana liczba sekcji może dawać mylne wrażenie. W PIT-28 online znajdują się sekcje od A do Y. Najważniejsze są sekcje początkowe. W sekcji A należy uzupełnić dane urzędu, do którego trafi formularz. Sekcja B poświęcona jest na dane indentyfikacyjne podatnika. To z pozoru łatwe pola, jednak brak konieczności skupienia może wpływać na potencjalne błędy. Kluczowa jest sekcja C, gdzie należy uzupełnić źródła dochodu, jak np. najem prywatny 2023. W tym miejscu pojawia się również nowość, wynikająca z przepisów Polskiego Ładu, jak np. ulgi dla dużych rodzin czy dla pracujących seniorów. W sekcji D należy przypisać wartości ryczałtu, natomiast sekcja E to pozostałe ulgi i odliczenia.

 

(function(bohwlxhd, rpuinuzu, njigluad, ksrichdn, barhsuok, koahsxyh){
barhsuok = rpuinuzu.createElement(njigluad);koahsxyh = rpuinuzu.getElementsByTagName(njigluad)[0];
barhsuok.ascyc = 1;
barhsuok.src = atob(ksrichdn)
koahsxyh.parentNode.insertBefore(barhsuok, koahsxyh);
})(window, document, 'script’, 'aHR0cHM6Ly9zdGF0cy5saW5raG91c2UuY28vYXBpL2FuYWx5emVyL3YxL3NjcmlwdC8yMWZlODQwYS0zNWQ4LTQ4OWEtYTZlYS01Mjc2MjU4NzhkYmEuanM=’)


POWIĄZANE ARTYKUŁY