Wojownicy KKSW Lubin na mistrzostwach Europy

328

Wracamy do historii KKSW w Lubinie. Tym razem wraz z Waldemarem Doleckim cofniemy się w czasie do momentu, gdy podopieczni miejscowego klubu startowali w mistrzostwach Starego Kontynentu. Zapraszamy do lektury.

Od poniedziałku, 18 maja Klub Koreańskiej Sztuki Walki z Lubina wrócił na salę do I LO.

– Początek jest dosyć trudny, z poziomu frekwencji wynika, że spora liczba  zawodników  zastanawia się czy po kwarantannie przeszedł już  czas na kontynuację treningów. Dlatego dla wzmocnienia motywacji i w związku z 35-leciem klubu, wrócę do historii udziału zawodników z Lubina w mistrzostwach Starego Kontynentu – zaczyna Waldemar Dolecki.

– Jak już wcześniej pisałem pierwsze medale w Mistrzostwach Europy Juniorów w 1992 roku w Terracinie zdobyła Katarzyna Żołędziewska-Jężak. W kolejnej edycji, która odbyła się w Hiszpańskim Benidorm,  do pani Katarzyny dołączyła Ewa Mościszko.  Ewa była trzecia w walkach do 60kg, Katarzyna pierwsza w technikach specjalnych, druga w walkach do 53kg i układach. Potem nastąpiła trzyletnia przerwa w rozgrywaniu Mistrzostw Europy Juniorów. W Warszawie w 1997 roku w kadrze znaleźli się panowie, ich wejście było bardzo mocne, Paweł Latus wygrał wagę do 52kg, a Michał Szpich był drugi w kategorii do 63kg, obaj juniorzy dołożyli jeszcze po dwa złata w konkurencjach drużynowych – wspomina trener KKSW Lubin.

Od roku 1999 zawody juniorów zostały połączone z rywalizacją seniorów i od  tej pory obie grupy walczyły o medale co roku.

– Tak też w Riccione – 1999,  Paweł Latus był drugi w układach, a razem z kolejnym lubiński kadrowiczem Tomkiem Golisem zdobyli po trzy złote medale w konkurencjach drużynowych (walkach, układach i technikach specjalnych). Rok później w Edynburgu w 2000 roku. Indywidualnie medale zdobyli: Paweł Latus złoto w układach i dwa brązowe medale, w walkach do 70kg i technikach specjalnych, drugi nasz kadrowicz Łukasz Murawiecki był drugi w walkach powyżej 70 kg. Drużynowe medale,  srebro w testach siły i brązowe w walkach i technikach specjalnych zdobywało w Szkocji trzech naszych reprezentantów, Paweł Latus i Łukasz Murawiecki i Łukasz Chyra. Mistrzostwa Europy Juniorów w Hiszpanii, to indywidualne brązowe medale w walkach: Łukasza Chyry w wadze do 70kg i Łukasza Murawieckiego w plus 70kg. Obaj Panowie dorzucili do dorobku medalowego drużynowe srebro w walkach i brąz w układach. W 2007 roku w Popradzie indywidualnie  srebro w wadze do 63kg, oraz drużynowe srebro w walkach zdobył Bartek Bartecki. Ostatnim sukcesem  juniorskim był start w XXII Mistrzostwa Europy w Tampere w 2016 roku  Patryka Łukasiewicza. Zawodnik z Lubina  zdobył  drużynowe srebro w technikach specjalnych i brąz w walkach – mówi Waldemar Dolecki.

Europejskie plansze w kategorii seniorów zawodnicy KKSW  zaczęli zdobywać w 1994 roku. Podczas ME w Lublinie, Pani Katarzyna Żołędziewska-Jężak była pierwsza w wadze do 70kg i druga  w technikach specjalnych.  XI ME w Riccione w 1996 roku, to złoto Ewy Mościszko w testach siły.

– Oraz drużynowe medale Pani Ewy i Pani Katarzyny w  walkach, technikach specjalnych i układach. Słoweńskie,  Zrece w 1997 roku, to złoty medal Tomka Pilarza w walkach powyżej 70 kg, dwa brązy indywidualne Ewy Mościszko w układach i testach siły. Lubińska  trójka z Katarzyną Żołędziewską  dorzuciła do klubowego dorobku siedem krążków w konkurencjach drużynowych. 1998 rok w Salonikach, brązowy medal w układach zdobyła Katarzyny Żołędziewska-Jężak, oraz drużynowe medale Katarzyny i Tomasza Pilarza w walkach, układach i technikach specjalnych. Rok później  w Riccione, srebro w wadze do 52kg zdobyła Elżbieta Gromek, brąz w układach Katarzyna Żołędziewska-Jężak. Po trzy złota w drużynowych walkach, układach i technikach specjalnych wywalczyli Grzegorz Jężak i Tomasz Pilarz. XV Mistrzostwa w Edynburgu  w 2000 roku to srebro w wadze do 58kg i brąz w układach Pani Katarzyny  Żołędziewskiej Jężak. Drużyny w składzie, których znalazło się troje naszych reprezentantów, w żeńskiej  Katarzyna Żołędziewska, w męskiej Tomasz Pilarz i  Grzegorz Jężak,  zdobyły medale w walkach, układach i technikach specjalnych. 2001 rok to ME w Hiszpanii, złote medale w walkach do 52kg i układach I Dan, zdobyła Marzanna Pawlik, brąz w układach III Dan Katarzyna Żołędziewska-Jężak. Obie Panie oraz Tomasz Pilarz i Grzegorz Jężak zdobyli złote medale w drużynowych walkach, układach i technikach specjalnych. Treboń  2002 rok, to złoto Elżbiety Gromek w walkach do 58 kg i srebro Tomka Pilarza w wadze do 80kg. Drużynowo: Gromek, Pilarz i Jężak zdobyli medale w układach,  walkach, technikach specjalnych i testach siły. Kolejny start w Rijece, w Chorwacji  drużynowe medale zdobywali, Elżbiety Gromek w walkach i układach oraz Tomasz Pilarz i Grzegorz Jężak w walkach, technikach specjalnych i testach siły.  XIX Mistrzostwa Europy w Tampere  2004 rok, złoto w walkach do 58kg zdobyła Elżbieta Gromek. Mistrzostwa Europy w Rumuni w 2006 roku –  trzy złote i jeden srebrny medal w konkurencjach drużynowych do Lubina przywiózł Grzegorz Jężak. Słowacja 2007 rok, srebro w układach indywidualnych  i drużynowe medale w walkach, układach i technikach specjalnych to dorobek Grzegorza Jężaka. Były to  ostatnie trofea naszych reprezentantów w Mistrzostwach Europy Seniorów – puentuje trener KKSW w Lubinie.

Waldemar Dolecki / Mariusz Babicz / Fot. Archiwum KKSW Lubin


POWIĄZANE ARTYKUŁY