Wojewódzkie obchody z lubińskim akcentem

17

Tegoroczne obchody Dnia Sybiraka we Wrocławiu odbyły się w Klubie 4. Regionalnej Bazy Logistycznej we Wrocławiu. W czasie uroczystości wręczono odznaczenia państwowe, wysłuchano wystąpień przedstawicieli władz i zaproszonych gości oraz nagrodzono laureatów VIII edycji konkursu Losy Polaków na Wschodzie w latach 1939-1956.

W części artystycznej zaprezentowano widowisko „Syberyjska odyseja” przygotowane, na prośbę Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, przez Teatr Poezji z Gimnazjum nr 4 w Lubinie. Z wybranych utworów Teofila Lenartowicza, Adama Mickiewicza, Mariana Jonkajtysa i Ryszarda Słomińskiego oraz fragmentów wspomnień zesłańców, młodzi wykonawcy stworzyli sugestywną i przejmującą opowieść o przeszłości.

Teatralną reminiscencją, bogatą w formy artystycznego wyrazu, trafili do serc widzów, którzy na stojąco i gorącymi oklaskami podziękowali za wzruszające (nie zabrakło łez), mądre i piękne przedstawienie.

Warto wspomnieć, że młodzież lubińskiej czwórki od wielu lat współpracuje ze Związkiem Sybiraków. W czasie spotkań z zesłańcami poznaje historię II wojny światowej. Zacieśnia więzi z repatriantami, uczestnicząc w corocznych uroczystościach z okazji Dnia Sybiraka. Nie dziwi zatem, że Gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła II w Lubinie może się poszczycić Honorową Odznaką Sybiraka, która od 2008 roku zdobi sztandar szkoły jako wyraz uznania za zaangażowanie dyrekcji, nauczycieli i gimnazjalistów w działalność sybiracką.

Wojewódzka uroczystość w przededniu święta sybiraków to kolejny krok na drodze do zacieśniania międzypokoleniowych więzi i wychowania młodych ludzi w duchu wartości i szacunku do przeszłości.


POWIĄZANE ARTYKUŁY