Więcej kobiet skorzysta z bezpłatnej mammografii i cytologii

1143

Profilaktyka raka piersi i szyjki macicy stała się dostępna dla większej liczby pacjentek. W listopadzie zmieniły się przepisy umożliwiające wykonanie badań diagnostycznych dla kobiet w szerszym zakresie wiekowym.

Fot. Drazen Zigic/Freepik.com

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Rocznie w Polsce taką diagnozę słyszy około 20 tysięcy kobiet. Pozwalającą na wykrycie choroby mammografię w bezpłatnym programie profilaktycznym Narodowego Funduszu Zdrowia teraz mogą zrobić kobiety w wieku już od 45 do 74 lat. Wcześniej taka możliwość była zarezerwowana dla pań mających od 50 do 69 lat.

– Na profilaktyczną mammografię nie trzeba skierowania. Jest bezpłatna, finansuje ją Narodowy Fundusz Zdrowia. Badania w ramach programu można wykonać co dwa lata, w pracowni stacjonarnej lub mobilnej, czyli w mammobusie – informuje Anna Szewczuk-Łebska, rzeczniczka prasowa dolnośląskiego oddziału NFZ.

Co miesiąc NFZ umieszcza na swojej stronie internetowej harmonogram przyjazdu mammobusów do poszczególnych miejscowości. Można go znaleźć TUTAJ.

Druga dobra wiadomość dotyczy pań, które chcą skorzystać z profilaktyki raka szyjki macicy, stanowiącego ponad 10 proc. wszystkich nowotworów wykrywanych u kobiet. Oznacza to około trzy tysiące pacjentek rocznie. Rozpoznany we wczesnym stadium w 99 proc. przypadków jest wyleczalny.

– Cytologię w programie profilaktyki raka szyjki macicy można wykonać w każdym gabinecie, który ma zawarty kontrakt z NFZ. Do tej pory korzystały z niego kobiety w wieku 25 – 59 lat. Teraz program obejmuje kobiety od 25. do 64. roku życia – wyjaśnia Anna Szewczuk-Łebska.

Na profilaktyczną cytologię także nie trzeba skierowania. Badanie jest bezpłatne i powinno być regularnie wykonywane co trzy lata lub nawet co roku – to drugie dotyczy kobiet z grupy podwyższonego ryzyka, czyli przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych wirusem HIV lub wirusem HPV, czyli brodawczaka ludzkiego.


POWIĄZANE ARTYKUŁY