Weekend z historią, rzemiosłem i zabytkowymi autami

1846

Co robi zdun? Co się dzieje w pasiece? Co można zamówić u płatnerza? Tego wszystkiego i wiele więcej będzie można dowiedzieć się podczas Europejskich Dni Dziedzictwa 2020, które odbędą się w lubińskim ratuszu i parku Leśnym już w przyszły weekend, 11-13 września. – W ratuszu zapraszamy na otwartą dla wszystkich konferencję poświęconą Wielkiej Wojnie, natomiast do parku Leśnego na dni wypełnione atrakcjami – zapowiada Olga Spiak z Muzeum Historycznego w Lubinie.

Europejskie Dni Dziedzictwa to projekt wymyślony przez Radę Europy i Unię Europejską. Jego celem jest promowanie zabytków, edukacja historyczna i kulturalna. Muzeum Historyczne w Lubinie organizuje tę imprezę po raz pierwszy.

Trzydniowe spotkania z historią i rzemiosłem rozpoczną się akcentem historycznym. W piątek, 11 września od godz 16 w ratuszu trwać będzie konferencja poświęcona Wielkiej Wojnie (1914–1918). Wiedzą na temat I wojny światowej podzielą się historycy i rekonstruktorzy. Wszyscy zainteresowani tym tematem mogą przyjść do ratusza także w sobotę od godziny 16.

Konferencja ma charakter otwarty i przyjść na nią może każdy.

W sobotę, 12 września i niedzielę, 13 września w parku Leśnym będzie okazja poznać bliżej niektóre formy rzemiosła. Rzemieślnicy opowiedzą o tajnikach swoich zawodów i pokażą, na czym one polegają. Można będzie spróbować swoich sił na warsztatach z kowalstwa, zduństwa, pszczelarstwa, wikliniarstwa, garncarstwa, skórnictwa i stolarstwa. Uczestnicy dowiedzą się m.in., jak ewoluował kowalski fach i jakie ma on związki z dentystą, weterynarzem czy inżynierem. Dlaczego przy kuźniach znajdowały się barcie pszczele i co łączy kowala z zegarmistrzem, rusznikarzem, podkuwaczem, płatnerzem i ślusarzem.

Będzie szansa zobaczyć i poznać podstawy budowania pieca z cegły, wyplatania koszy z wikliny, lepienia z gliny i toczenia garnków na kole garncarskim oraz rozkroju i szycia ze skóry. Warsztaty skórnicze to także miejsce, gdzie będzie można dowiedzieć się, jak wyglądało średniowieczne miechownictwo i kaletnictwo.

Warsztaty poprowadzą też pracownicy Muzeum Historycznego. Pokażą i pomogą wszystkim, którzy zechcą spróbować swoich sił w filcowaniu, tańcach dawnych rodów, tkactwie czy farbowaniu tkanin naturalnymi barwnikami i ozdabianiu ich za pomocą stempli.

Będzie również coś dla miłośników motoryzacji. W niedzielę do parku Leśnego zjadą stare auta, motocykle, a nawet rowery. Tego dnia odbędzie się 3. Lubiński Zlot Pojazdów Zabytkowych. Spotkaniu właścicieli i miłośników klasycznych samochodów i jednośladów towarzyszyć będą prezentacje najciekawszych pojazdów, konkursy dla ich właścicieli oraz publiczności.

Na razie udział w zlocie zgłosiło 50 właściciel wyjątkowych aut. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, zmniejszono limit przyjęć do 85. 

Ale to nie wszystko. W sobotę i niedzielę w parku Leśnym będzie więcej atrakcji historycznych, takich jak: gród słowiański, pokazy historyczne i prezentacje uzbrojenia oraz umundurowania wojsk biorących udział w Wielkiej Wojnie, living history, czyli życie obozowe oraz zaplecze frontu Wielkiej Wojny. Będą również historyczne dioramy i pokazy mody cywilnej z lat 30. i 40. XX w. wraz z zabytkowymi rowerami.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach imprezy jest bezpłatny.

Fot. Muzeum Historyczne w Lubinie


POWIĄZANE ARTYKUŁY