Wędrówka szlakiem himalajskim

50

Bartosz Malinowski opowie o swojej wyprawie Wielkim Szlakiem Himalajskim. Będzie można z nim porozmawiać podczas najbliższego Spotkania z Ludźmi Gór, już w niedzielę 11 grudnia.

ludzie-gor-11-12-kopia

Upał, deszcz, huraganowe wiatry, mróz, dżungla, lodowce, płaskowyże, górskie zbocza porośnięte prosem, karawany jaków – tak w skrócie wygląda liczący około 1700 km Wielki Szlak Himalajski. Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski w trakcie 120 dni żmudnej wędrówki, jako pierwsi Polacy przemierzyli tę długą i zjawiskową trasę. Działali bez wsparcia przewodników, tragarzy oraz kucharzy, polegając na własnych umiejętnościach nawigacyjnych, sile mięśni i odporności psychicznej.

Bartosz Malinowski opowie o tej wyprawie 11 grudnia o godzinie 12 w sali kameralnej Centrum Kultury Muza. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

Spotkania z Ludźmi Gór organizują: Starostwo Powiatowe, Klub Górski Problem, PTTK Lubin oraz Centrum Kultury Muza.

Wielki Szlak Himalajski uważany jest za jeden z najtrudniejszych i najwyżej położonych szlaków górskich na świecie. Jest również bardzo urozmaicony terenowo i przyrodniczo – prowadzi przez dżungle, lodowce, suche płaskowyże, malownicze wioski i tereny zupełnie odludne.

W najwyższym punkcie trasy przełęcze przekraczają wysokość 6200 m n.p.m. i pokonanie ich wymaga odpowiedniej aklimatyzacji oraz przygotowania technicznego. Droga jest w wielu miejscach trudna orientacyjnie, wymaga nieustannej nawigacji i pracy z mapą oraz kompasem.

Szlak poza popularnymi wśród turystów regionami tj. np. Everestu czy Annapurny, nie jest wytyczony i oznakowany. Na wielu odcinkach nie ma żadnej infrastruktury turystycznej, co powoduje konieczność transportowania odpowiedniej ilości żywności, gazu oraz ekwipunku górskiego.

Bartosz i Asia planują obecnie przejście kolejnych etapów Wielkiego Szlaku Himalajskiego – w Indiach, Butanie i Pakistanie.


POWIĄZANE ARTYKUŁY