W poradniach kleszcza usuną „od ręki”?

170

Na naszym portalu wielokrotnie informowaliśmy o zagrożeniach związanych z ukąszeniem przez kleszcza i o tym, jak ważne jest żeby go szybko, a przy tym fachowo usunąć. Jak wygląda rzeczywista pomoc medyczna w tym zakresie, przekonała się nasza Czytelniczka.

– Około godz. 16.00 zauważyłam, że mam kleszcza na nodze, więc czym prędzej udałam się do najbliższej mi placówki medycznej jaką jest CDT MEDICUS, aby w zabiegowym ktoś fachowo wyjął tego kleszcza. Niestety, w rejestracji usłyszałam, że skoro nie należę do żadnego lekarza z tejże placówki, muszę zaczekać do godz. 18 aż rozpocznie się nocny dyżur lub zgłosić się do placówki, do której należę – opowiada lubinianka. – Nie chciałam czekać 2 godzin z kleszczem w nodze, więc pojechałam do swojej placówki medycznej czyli MCZ. W rejestracji usłyszałam, że niestety oni nie zajmują się wyciąganiem kleszcza „od ręki” i… muszę zarejestrować się do lekarza pierwszego kontaktu (na następny dzień), a ten z kolei da mi skierowanie do chirurga i dopiero chirurg może się mną zająć! Oczywiście nie miałam wyjścia i pojechałam do domu sama zająć się wyciągnięciem jak najprędzej tego kleszcza – dodaje rozżalona.

O komentarz do tej sytuacji i obowiązujące procedury zapytaliśmy rzecznika praw pacjenta MCZ.

– Jeżeli ukąszony pacjent zdecyduje, że usunięcie kleszcza wymaga pomocy personelu medycznego, pomoc w tym zakresie powinna być udzielona co do zasady w gabinecie lub ambulatorium lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub ambulatorium nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej – wyjaśnia Grzegorz Burgiel, pełnomocnik ds. pacjentów. – Charakter wszczepienia się kleszcza po ukąszeniu może być stanem wymagającym interwencji chirurgicznej. W przychodni MCZ zalecono lekarzom POZ wystawiania w takich przypadkach skierowania do poradni chirurgicznej z dopiskiem „pilne”, co jest jednoznaczne z wykonaniem tego świadczenia w dniu zgłoszenia się pacjenta w godzinach funkcjonowania poradni – dodaje.

Badania kleszcza na obecność bakterii borrelia mogą być prowadzone poza systemem powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego przez firmy prowadzące laboratoria diagnostyczne. O konieczności wykonania badań pacjenta decyduje lekarz, na podstawie występowania objawów klinicznych.


POWIĄZANE ARTYKUŁY