W nocy przestawiamy zegarki! Zmieniamy czas na zimowy

785

Dziś w nocy będziemy spali godzinę dłużej, bo zmieniamy czas z letniego na zimowy. 29 października nad ranem wskazówki zegarów cofnąć należy z godz. 3 na godz. 2. Do czasu letniego wrócimy 31 marca 2024 roku.

Fot. Pixabay.com

Jeszcze przed wybuchem pandemii Unia Europejska rozpoczęła prace nad przepisami, które miały doprowadzić do zniesienia zmiany czasu. W 2018 r. Komisja Europejska przedstawiła projekt dyrektywy w tej sprawie, a Polska ją poparła. Choć wydawało się, że już wkrótce nie będziemy musieli przestawiać zegarków dwa razy w roku, tak się na razie nie stanie.

Dokonywana dwukrotnie w ciągu roku zmiana czasu ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii.

Dziś rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. Z informacji dostępnych na portalu WorldTimeZone.com wynika, że rozróżnienie na czas letni i zimowy obowiązuje we wszystkich krajach europejskich z wyjątkiem Islandii i Białorusi. W 2014 roku na stałe na czas zimowy przeszła też Rosja, dzięki czemu teraz Rosjanie nie muszą przestawiać już swoich zegarków.

W USA, Kanadzie i Meksyku czas zimowy i letni stosuje się z wyjątkiem pewnych regionów. Z kolei w Ameryce Południowej zegarki przestawia się w Chile, Paragwaju i niektórych regionach Brazylii. Większość krajów na tym kontynencie zmieniała dawniej czas na letni, ale już z tego zrezygnowała.

W Afryce czas letni stosują m.in. Maroko, Libia i Namibia. W Azji zmiany czasu obowiązują tylko w niektórych krajach Bliskiego Wschodu, m.in. w Izraelu i Iranie. W większości krajów azjatyckich, w tym w Japonii, Indiach i Chinach, czasu letniego nie stosuje się.


POWIĄZANE ARTYKUŁY