Uwaga, oszuści

21

Na terenie działania legnickiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w Bolesławcu, odnotowano kolejną próbę oszustwa. Kobieta w ciąży, prawdopodobnie pozorowanej, podająca się za pracownika ZUS-u, oferowała za odpłatnością, pomoc w załatwieniu dodatkowych świadczeń zusowskich.

W związku z powtarzającymi się w całym kraju próbami oszustw, których ofiarami są starsze osoby, samotnie mieszkające i łatwowiernie, ZUS apeluje o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z osobami pukającymi do mieszkań.

Sprawcy przestępstw działają w różnorodny sposób i za pomocą różnych metod, wykorzystując najczęściej zaufanie ludzi. Zdarza się, że oszuści „podszywają się” pod pracowników ZUS-u. Twierdzą, że ich wizyta spowodowana jest: wypłatą dodatkowego świadczenia pieniężnego, przyznaniem większej emerytury lub renty czy też ich zwrotem, pomocą w rozliczeniach z ZUS-em.

ZUS przypomina, że kontaktuje się ze swoimi klientami z reguły w formie pisemnej za pośrednictwem poczty lub telefonicznie.

W nielicznych przypadkach konieczności bezpośredniego kontaktu ze świadczeniobiorcą, ubezpieczonym lub płatnikiem składek – pracownik ZUS posiada upoważnienie oraz legitymację, które ma obowiązek przedstawić do wglądu. Wykonywane czynności są bezpłatne.

– Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania do osób obcych. Oszuści po podstępnym wejściu do mieszkania, wykorzystują nawet chwilową nieuwagę i okradają domowników – mówi Elżbieta Kurek, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Legnicy.

Aby nie stać się ofiarą oszustwa, przed otwarciem drzwi należy:

– upewnić się kto to, spojrzeć przez wizjer w drzwiach lub przez okno, zapytać;

– jeśli nie znamy odwiedzającego – spytać o cel wizyty, zapiąć łańcuch zabezpieczający (jeśli zdecydujemy się na otwarcie drzwi) oraz poprosić o pokazanie dowodu tożsamości, legitymacji służbowej, identyfikatora, uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie;

– w razie wątpliwości umówmy się na inny termin, sprawdzając uprzednio w ZUS-ie wiarygodność osoby podającej się za pracownika ZUS;

– w sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, natychmiast należy zadzwonić na policję, zaalarmować otoczenie.

W przypadku wizyt osób obcych budzących wątpliwości, należy kontaktować się z policją, dzwoniąc na numer alarmowy 997, przekazując jak najwięcej zapamiętanych szczegółów, np. wygląd nieznajomej osoby, numer i markę samochodu, którym ewentualnie przyjechała, a w przypadku rozmowy telefonicznej – numer z wyświetlacza telefonu, datę i godzinę rozmowy.


POWIĄZANE ARTYKUŁY