To już tradycja, że w parku Leśnym Dzień Dziecka trwa cały tydzień. Nie inaczej będzie w tym roku. Słowiański TyDzień Dziecka rozpocznie się 27 maja i potrwa do 2 czerwca. Na część dla grup zorganizowanych zapisy ruszą w najbliższy wtorek, 21 maja.
Słowiański TyDzień Dziecka przypadł do gustu lubinianom. Wydarzenie to na stałe wpisało się w sezonową ofertę lubińskiego Muzeum Historycznego. Ten cykl uwieńczą już w następnym roku obchody 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski.
– Tegoroczna, trwająca siedem dni impreza, ma na celu przybliżenie odbiorcom – szczególnie z młodszego pokolenia – kultury, obyczajów wczesnośredniowiecznych Słowian, a także prezentację różnorodnych dziedzin dawnego rzemiosła – mówi Joanna Kulik z Muzeum Historycznego w Lubinie.
Słowiański TyDzień Dziecka podzielono na dwie części: od 27 do 29 maja oraz 31 maja odbywać się będą zajęcia dla grup zorganizowanych z przedszkoli oraz szkół podstawowych, a 30 maja oraz 1 i 2 czerwca gród słowiański będzie otwarty dla wszystkich.
Zajęcia dla grup zorganizowanych odbędą się we wspomniane dni o godz. 10 i 12. Przeznaczone są dla pięcio- i sześciolatków z przedszkoli oraz uczniów z klas I–III szkoły podstawowej.
– W ramach tych zajęć przedstawimy najważniejsze informacje o życiu codziennym Słowian, by przybliżyć historię naszych przodków oraz przeprowadzimy inspirowane średniowieczem zabawy grupowe – dodaje Kulik.
Aby wziąć udział w zajęciach, trzeba się wcześniej zapisać. Grupy można będzie zgłaszać od wtorku 21 maja od godz. 9 pod numerem telefonu 76 754 45 11. Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.
Natomiast 30 maja oraz 1 i 2 czerwca w godz. 13-19 w grodzie słowiańskim atrakcje czekać będą na wszystkich, bez zapisów. Odbędą się rodzinne warsztaty zabawkarstwa, jubilerstwa i stolarstwa. Kolejny raz będzie szansa na skorzystanie z „oprowadzanki” konnej, którą zorganizuje „Folwark i Stajnia Osiek”.
W weekend zaplanowano dodatkowe atrakcje, a mianowicie: pokaz połączony z warsztatami farbiarstwa – można przynieść ze sobą białą koszulkę z naturalnej bawełny, którą będzie można zafarbować – naukę tańca dawnego, konkursy sprawnościowo-zręcznościowe, konkurs wiedzy o Słowianach.
W sobotę i niedzielę Muzeum zaprosi chętnych do wspólnego przygotowania produktów do gotowania dawnych potraw w kotle podczas pokazu kuchni wczesnośredniowiecznej.
W niedzielę Drużyna Wojów Serbo-Łużyckich „Biełoboh” zaprezentuje dawne sztuki walki, a zespół „Dziwoludy” zagra muzykę inspirowaną średniowieczem.
Codziennie zaś, od 27 maja do 2 czerwca, popołudniami będzie można skorzystać ze Słowiańskiej Strefy Gier i Zabaw oraz Strefy Woja Słowiańskiego, które w tym roku wzbogacone zostaną o „Wodny plac zabaw po słowiańsku”.