Urządzenia melioracyjne w rękach gmin

22

Nowy projekt prawa wodnego zakłada, że zarządzaniem urządzeniami melioracyjnymi zajmą się gminy. Najważniejsza kwestia, która ulegnie zmianie to finansowanie gospodarki wodnej. Obecnie przepisy umożliwiają przedsiębiorstwom bezpłatne korzystanie z wód powierzchniowych. W zamierzeniu np. elektrownie za korzystanie w rzek będą musiały zapłacić.

Pobierane obecnie składki na rzecz spółki wodnej zostaną zastąpione opłatą uiszczaną na rzecz budżetu gminy przez właścicieli gruntów, na których znajdują się tzw. urządzenia melioracji wodnych szczegółowych. Takie opłaty będą też pobierane od właścicieli gruntów, którzy odnoszą korzyści z takich urządzeń melioracyjnych.

Nowe przepisy podzielą też wody na rządowe i samorządowe. Do wód rządowych należały będą główne rzeki w Polsce. Pozostałe przejdą w kompetencje samorządów lokalnych, które w myśl nowych przepisów zajmą się utrzymaniem urządzeń melioracyjnych i pobieraniem opłat.

Nowe regulacje mają też zwiększyć bezpieczeństwo przeciwpowodziowe.Zmniejszeniu ulegnie też administracja rządowa w zakresie gospodarki wodnej. Zamiast działających obecnie 16 instytucji, zostanie połowa z nich, czyli zaledwie osiem.


POWIĄZANE ARTYKUŁY