Unijna pomoc dla osób w najtrudniejszej sytuacji

850

Dokładnie 73 wnioski otrzymały unijne pieniądze na łączną kwotę ponad 103 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa dolnośląskiego. O finansowe wsparcie starały się zarówno ośrodki pomocy społecznej z regionu, jak i organizacje pozarządowe. W gronie beneficjentów są również podmioty działające na terenie powiatu lubińskiego.

Fot. Pixabay

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy rozstrzygnął dwa konkursy – jeden na projekty placówek opieki społecznej oraz drugi na działania organizacji pozarządowych, które będą realizowane na rzecz integracji osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, a także ich bliskich. Chodzi o świadczenie wsparcia mającego na celu integrację osób oraz rodzin wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym, w szczególności poprzez aktywizację zawodowo-społeczną wykorzystującą instrumenty aktywizacji zawodowej, edukacyjnej, zdrowotnej i społecznej.

Projekty zakładają wsparcie w postaci coachingu, opieki pracownika socjalnego, treningów i warsztatów kompetencji społecznych i życiowych (dotyczące np. radzenia sobie w sytuacjach stresowych, zarządzania budżetem domowym, autoprezentacji i poprawy wizerunku, spędzania wolnego czasu, motywacji, rozwiązywania konfliktów). W ramach aktywizacji zawodowej uczestnicy będą mogli skorzystać z poradnictwa zawodowego, pośrednictwa pracy, staży zawodowych, natomiast pracodawcy chcący zatrudnić uczestników projektu mogą liczyć na refundację części wynagrodzenia pracownika oraz kosztów doposażenia miejsca pracy. Możliwe będzie skorzystanie z tzw. zatrudnienia wspieranego, pozwalającego osobom z niepełnosprawnościami wdrożyć się w obowiązki pracownicze w bezpiecznych, kontrolowanych warunkach, przy wsparciu trenera pracy. Dla osób, które na co dzień borykają się z różnymi przeciwnościami losu, ważna jest także możliwość skorzystania z tzw. wsparcia towarzyszącego – możliwe jest sfinansowanie kosztów opieki nad dzieckiem lub wymagającym pomocy członkiem rodziny, zwrot kosztów dojazdu na miejsce realizacji wsparcia, czy też zapewnienie usług asystenta osoby z niepełnosprawnością.

– To kompleksowe projekty, które pomogą Dolnoślązakom w wielu wymiarach – oferują wsparcie społeczne, czyli bardziej miękką formę pomocy w postaci poradnictwa czy też pomocy specjalistów, wsparcie zawodowe, z kolei, pozwala na zaproponowanie praktyk zawodowych, staży, zatrudnienie subsydiowane i wspomagane. Z kolei w ramach wsparcia edukacyjnego proponujemy kursy i szkolenia. Wsparcie zdrowotne to ćwiczenia, rehabilitacja, programy korekcyjno-edukacyjne. Działań jest bardzo wiele i co szczególnie cenne dotyczą one również osób z niepełnosprawnościami. Najważniejsze jest jednak to, że pomoc ma szanse otrzymać blisko 5000 osób najdalej oddalonych od rynku pracy – dodaje Zuzanna Bielawska, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Wśród pozytywnie rozpatrzonych wniosków są również takie, które zostały złożone przez podmioty z naszego powiatu. Jeden z nich dotyczy projektu „Gotowi na nowe wyzwania” przygotowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie. Jego głównym założeniem jest niwelowanie skutków niepełnosprawności, wsparcie osób przebywających oraz opuszczających pieczę zastępczą poprzez integrację społeczną uczestników, jak również podniesienie kompetencji życiowych i umiejętności społeczno-zawodowych. Skorzystać na tym ma 30 osób z niepełnosprawnością z powiatu lubińskiego.

W ramach realizowanych zadań związanych z aktywną integracją przewidziano m.in. wyjazdowy trening kompetencji i umiejętności społecznej (czterodniowy wyjazd do miejscowości, dostęp do instytucji kultury i oświaty (wyjście do teatru, opery), specjalistyczne poradnictwo – zapewnienie wszystkim uczestnikom projektu poradnictwa prawnego i psychologicznego oraz dodatkowo dla wychowanków pieczy zastępczej poradnictwa pedagogicznego, zajęcia rehabilitacyjne – kompleksowe wsparcie dla osób niepełnosprawnych mające na celu przywrócenie całkowitej lub częściowej sprawności fizycznej, cykl szkoleń z obsługi nowoczesnych aplikacji, kursy i szkolenia zawodowe według indywidualnych potrzeb pełnoletnich wychowanków pieczy zastępczej, sfinansowanie opłaty czesnego dla 6 pełnoletnich wychowanków pieczy zastępczej.

Na pomoc finansową w powiecie lubińskim może liczyć też m.in. Fundacja PRIMOHUMAN, a konkretnie projekt „Życie jest piękne – aktywizacja społeczna i zawodowa mieszkańców Dolnego Śląska”. Skorzystać z niego ma 60 osób bezrobotnych lub biernych zawodowo oraz 6 osób z niepełnosprawnościami.


POWIĄZANE ARTYKUŁY