Ubezpieczenie rujnuje szpitale

10

LUBIN. Koszty ubezpieczenia szpitala przy ul. Bema, w stosunku do poprzedniego roku, wzrosną o ponad 300 procent – poinformował prezes Regionalnego Centrum Zdrowia Rafał Koronkiewicz. Różnica wynika z obowiązujących od tego roku nowych przepisów, zgodnie z którymi szpitale muszą na własną rękę wykupić obowiązkowe ubezpieczenie od tzw. zdarzeń medycznych.

Stanowisko konwentu starostów województw dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego, z 16 stycznia 2012 roku, wyraża kategoryczny sprzeciw przeciwko wprowadzonym zmianom, które „w sposób katastrofalny wpłyną na sytuację finansową szpitali, pogłębiając ich zadłużenie, a co za tym idzie spowodują ograniczenie dostępności do świadczeń medycznych dla wszystkich pacjentów”.

Żeby wywiązać się z ustawowego obowiązku wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, ogłoszony został przetarg dla konsorcjum szpitali powiatowych, w tym RCZ w Lubinie. Swą ofertę złożyła tylko jedna firma – PZU S.A., której propozycja zdecydowanie przewyższyła możliwości finansowe szpitali, stąd przetarg został unieważniony i rozpisano kolejny.

W przypadku braku dodatkowego ubezpieczenia, istnieje realne ryzyko wykreślenia szpitala z rejestru i pozbawienia go prawa wykonywania działalności leczniczej. Nowe wymogi dodatkowo obciążają budżety jednostek samorządowych, do których należą szpitale, ponieważ część tej kwoty będzie pośrednio kosztem samorządów.

Rokrocznie jednostki samorządu terytorialnego obciążane są przez rząd dodatkowymi zadaniami, ale nie idą za tym dodatkowe pieniądze z budżetu państwa na ich realizację. Ostatnio podwyższony został podatek VAT, wzrosła składka rentowa oraz podwyższono pensje nauczycieli. To wszystko powoduje, że jednostki samorządowe mają coraz większe problemy z realizacją zadań własnych oraz planowanych inwestycji.

Najnowszy pomysł rządu, dotyczący dodatkowego ubezpieczenia szpitali również mocno odbije się na funkcjonowaniu gmin i powiatów.


POWIĄZANE ARTYKUŁY