Pomagają w rozwiązywaniu sporów i konfliktów. Ich rola jest bardzo ważna, ponieważ są neutralni, dzięki czemu mogą obiektywnie ocenić daną sytuację – Międzynarodowy Tydzień Mediacji rozpocznie się w poniedziałek, 13 października. W sądach, prokuraturach i na policji dyżurować będą mediatorzy, z których pomocy będą mogli skorzystać lubinianie.
„Masz prawo do mediacji” – pod takim hasłem będzie przebiegał tegoroczny Międzynarodowy Dzień Mediacji, który zaplanowano na czwartek, 16 października, a także Tydzień Mediacji, który rozpocznie się 13, a zakończy 18 października.
Koncepcja tegorocznych obchodów opiera się przede wszystkim na zachęcaniu mieszkańców do mediacji oferowanych przez przez prezesów sądów i sędziów, koordynatorów ds. mediacji w sądach powszechnych, oraz na współpracy pomiędzy ośrodkami mediacyjnymi, praktykami wymiaru sprawiedliwości i Ministerstwem Sprawiedliwości.
– Przez cały najbliższy Tydzień Mediacji m.in. w sądach, prokuraturach, siedzibach organizacji pozarządowych, w jednostkach policji dyżurować będą mediatorzy, którzy wszystkim zainteresowanym udzielać będą bezpłatnych porad oraz niezbędnych informacji o mediacji – informują organizatorzy.
Mediacja to metoda rozwiązywania konfliktów polegająca na porozumiewaniu się stron w obecności neutralnej osoby trzeciej. W procesie karnym jest próbą doprowadzenia do ugodowego, satysfakcjonującego obie strony rozwiązania konfliktu karnego w drodze dobrowolnych negocjacji prowadzonych przy udziale mediatora.
Mediator musi być osobą bezstronną, która nie reprezentuje interesów ani ofiary, ani sprawcy przestępstwa, a której zadaniem jest wspieranie przebiegu negocjacji, łagodzenie powstającego napięcia i pomoc w wypracowaniu porozumienia. Przekazanie sprawy do postępowania mediacyjnego może nastąpić wyłącznie z inicjatywy lub za zgodą pokrzywdzonego i oskarżonego. Strony postępowania karnego muszą zatem świadomie i dobrowolnie wyrazić zgodę na uczestniczenie w mediacji.
Mediacja jest wskazana, gdy:
• między stronami istnieje łączący je stosunek (bliski, stały kontakt),
• zdarzenie będące powodem konfliktu ma charakter jednostkowy,
• konflikt istnieje od niedługiego czasu,
• strony zdają sobie sprawę, że brak porozumienia może doprowadzić do niepożądanego rozwiązania.
Lista mediatorów, z których pomocy mogą korzystać mieszkańcy naszego miasta opublikowana jest na stronie Sądu Rejonowego Lubinie www.lubin.sr.gov.pl/pl/dokumenty/mediacje