Tworzą najlepszy folklor w regionie

122

Hosadyna od Lubina i Polne Maki podbiły serca jury i publiczności podczas dzisiejszego IX Przeglądu Zespołów Ludowych. W sumie na scenie Centrum Kultury Muza wystąpiło 11 zespołów folklorystycznych z Dolnego Śląska. – To trzeba lubić – podkreśla pani Stefania Mikuła, seniorka i przewodnicząca lubińskiego zespołu.

Fot. "Hosadyna od Lubina" - pani Stefiania Mikuła trzecia od lewej
Hosadyna od Lubina i pani Stefania Mikuła (trzecia od lewej)

– Niezwykłe jest samo spotkanie ludzi podczas przeglądów. Są bardzo otwarci i pomimo że jest pewna nutka rywalizacji, to ta rywalizacja przebiega w atmosferze serdeczności – mówi Elżbieta Miklis, kierownik Domu Dziennego Pobytu „Senior” i organizatorka przeglądu.

Organizatorzy otwarci są na artystów z całej Polski. Zespoły, które pojawiły się na IX Przeglądzie Zespołów Ludowych, przyjechały z Dolnego Śląska, między innymi z Nielubi, Gaworzyc, Szklarek, Żukowic, Wińska, Brzegu i innych miejscowości. Oczywiście nie zabrakło miejscowego zespołu, Hosadyna od Lubina.

– Zespół Hosadyna od Lubina powstał z mojej inicjatywy, dziewięć lat temu. Wcześniej należałam do innego zespołu ludowego, Wrzos w Miłoradzicach, ale ze względu na stan zdrowia męża musiałam zrezygnować. Później dołączyłam do Domu Dziennego Pobytu „Senior”, gdzie poproszono mnie o poprowadzenie lubińskiego zespołu. Nie mam odpowiedniego przygotowania do tego, ale jestem rozśpiewana, roztańczona i to wystarczyło. Już 45 lat należę również do chóru kościelnego – opowiada Stefania Mikuła, przewodnicząca i najstarsza wokalistka zespołu. – To trzeba lubić – dodaje.

Fot. "Polne Maki" z Grębocic
Polne Maki z Grębocic

Grupy, które przyjechały na przegląd, to zespoły mieszane, również w różnym wieku. Choć wielość elementów artystycznych może sprawiać trudność, jednak coś sprawia, że i młodsze pokolenia czerpią radość z współtworzenia folkloru. Obok 70-letnich pań śpiewały dziś również bardzo młode osoby.

– Członkowie zespołów oddają się nie w stu, ale dwustu procentach temu, co robią. Pochodzą z różnych środowisk, również międzypokoleniowych – mówi Elżbieta Miklis. – Sięgają do tradycji ludowych i życia codziennego, chcą przekazywać swoją pasję innym.

Tym, co wyróżniło tegoroczny przegląd, był występ chóru Harfa z Wińska.

– Na jury działa nie tylko sama muzyka, ale forma prezentacji, choreografia, ubiór, który dostosowany jest do danego folkloru. Można powiedzieć, że i ucho i oko decyduje o wygranej – wyjaśnia organizatorka.

Fot. podczas przerwy na obrady jury zespoły i publiczność bawili się wspólnie na scenie
Podczas przerwy na obrady jury zespoły i publiczność bawili się wspólnie na scenie.

Część lubinian na przegląd folklorystyczny przyciągnęła ciekawość, innych ktoś zachęcił, a niektórzy przychodzą, bo znają i cenią ten rodzaj muzyki.

– Przyszłyśmy pierwszy raz. Właściwie z ciekawości. Od kiedy mamy więcej czasu, częściej korzystamy z takich festiwali – mówią seniorki z Lubina.

Dzięki klubom i stowarzyszeniom starsi mieszkańcy są zachęcani do brania udziału w różnych imprezach kulturalnych.

– Dwa lata temu było wydarzenie dla seniorów, na którym byłem i spodobało mi się. Na dzisiejszym przeglądzie jestem po raz pierwszy, choć na takie wydarzenia staram się chodzić jak najczęściej. To piękne, że festiwale jak ten są organizowane – mówi pan Marcin z Lubina.

Na sali nie zabrakło osób, które fascynują się folklorem.

– Chodzimy z mężem na przeglądy muzyki ludowej od wielu lat, nie tylko w Lubinie ale i jeździmy do innych miast. Bardzo lubimy folklor, ta muzyka towarzyszy nam w życiu codziennym, jak chociażby przy gotowaniu – mówi pani Maria z Lubina. – Zgromadziliśmy około 120 płyt zespołów ludowych. Znamy te, które dzisiaj się prezentują – dodaje jej mąż, Bronisław.

Fot. ogłoszenie werdyktu przez jury.
Ogłoszenie werdyktu przez jury.

IX Przegląd Muzyki Ludowej to nie tylko spotkanie miłośników folkloru, ale prezentacja zespołów. Najlepsi otrzymali nagrodę publiczności ufundowaną przez Radę Miasta.

I miejsce zajął zespół ludowy Hosadyna od Lubina, natomiast nagrodę publiczności otrzymały Polne Maki z Grębocic.

Organizatorami przeglądu byli: Stowarzyszenie Seniorów „Trzeci Wiek”, MOPS – Dom Dziennego Pobytu „Senior”, Urząd Miejski w Lubinie oraz Centrum Kultury Muza.


POWIĄZANE ARTYKUŁY