Od czwartku w Polsce ma być możliwe przeprowadzenie darmowego testu na Covid-19 w aptekach. Ale na dwa dni przed startem projektu, wciąż nie wiadomo które apteki będą testy przeprowadzały.
Wiadomo za to, że aptek tych nie będzie wiele – farmaceuci bowiem testy przeprowadzać mogą, ale nie muszą. W akcji wezmą udział tylko te apteki, które same się do niej zgłoszą.
Jak ma działać system testów w aptekach?
-
Testy będą dla pacjentów bezpłatne, zapłaci za nie Narodowy Fundusz Zdrowia
-
Apteki będą wykonywały tylko testy antygenowe
-
Test będzie można wykonać bez skierowania
-
Przed wykonaniem testu trzeba będzie wypełnić formularz (dostępny online lub w aptece)
-
Testy nie będą dostępne we wszystkich aptekach. Apteki wykonujące testy muszą zapewnić oddzielne pomieszczenie i zapewnić intymność badania
-
Wyniki testów będą przesyłane do sanepidu i wprowadzane do systemu oraz uwzględniane w raportach o zakażeniach w Polsce
-
Test będą mogli przeprowadzić tylko farmaceuci i tylko w aptekach ogólnodostępnych, a nie w punktach aptecznych
– Każdy kto jest zainteresowany, wypełniając formularz bądź to w domu, bądź w aptece, będzie mógł poddać się testowi i bardzo szybko zweryfikować czy jest zakażony. Tak żeby szybko identyfikować ryzyko dla bliskich osób zakażonych – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
W poniedziałek ukazało się jego rozporządzenie pozwalające na prowadzenie testów w aptekach. Nie wprowadza ono żadnych limitów co oznacza, że na badania będzie się można zgłaszać dowolnie często.
Testy będą dostępne tylko w tych aptekach, które same zgłoszą chęć prowadzenia badań i zapewnią pacjentom odpowiednie warunki. Minister zdrowia szacuje, że jest ich w Polsce około tysiąca.
– Chodzi o apteki, które są odpowiednio przygotowane infrastrukturalnie. Między innymi osobne pomieszczenia i odpowiedni standard bezpieczeństwa. Te apteki, które w tej chwili przeprowadzają szczepienia, te warunki spełniają i to są potencjalni kandydaci do prowadzenia testowania – mówi minister Adam Niedzielski.
Farmaceuci będą mogli wykonać nie tylko test na Covid-19, ale też m.in. podstawowe badania krwi – badania cholesterolu, glukozy czy stężenia białka C-reaktywnego (CRP).
AUTOR: er/TuWrocław.com