Terytorialsi w podwyższonej gotowości

3114

Dziś rano Wojska Obrony Terytorialnej zostały przestawione z trybu szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Cała formacja przeszła w stan 12-godzinnej gotowości do działania. Wybrane grupy żołnierzy będą jednak reagować na wezwanie szybciej.

Fot. materiały prasowe

12-godzinna gotowość oznacza, że oddziały WOT w maksymalnie takim czasie mają odpowiedzieć na wezwanie samorządów, policji, straży granicznej czy innych służb i instytucji prowadzących działania związane z ograniczaniem zasięgu epidemii COVID-19.

O połowę krótszy czas na stawienie się do służby wyznaczono tym ochotnikom, którzy mają kompetencje m.in. ratowników medycznych, pielęgniarek, farmaceutów czy policji. 6-godzinna gotowość obowiązuje też  m.in. kierowców, logistyków, psychologów czy informatyków.

– Przewidujemy również możliwość odciążenia cywilnych służb medycznych od działalności bieżącej. Żołnierze będący ratownikami medycznymi oraz posiadający kursy kwalifikowanej pierwszej pomocyotrzymają wyposażenie medyczne, które będą mogli wykorzystywać w miejscu zamieszkania i pracy – informuje kapitan Renata Mycio, oficer prasowy dolnośląskiej brygady WOT, liczącej obecnie około 250 ochotników.

Aby ograniczyć ryzyko zakażenia, do końca kwietnia żołnierze OT będą zwolnieni ze szkoleń rotacyjnych w jednostkach wojskowych, nie będą też realizowane szkolenia zintegrowane, podstawowe i wyrównawcze żołnierzy OT. Oznacza to, że nie dojdą do skutku planowane na najbliższy weekend przyjęcia nowych żołnierzy. W zamian już powołani do służby żołnierze z wykształceniem medycznym i farmaceutycznym oraz kwalifikacjami policyjnymi przejdą dodatkowy trening.

– W ramach profilaktyki odwołany został udział żołnierzy WOT we wszystkich służbowych przedsięwzięciach zagranicznych. Dowódca WOT zalecił również ograniczenia prywatnych podróży zagranicznych przez żołnierzy i pracowników. Części personelu cywilnego została umożliwiona praca zdalna – dodaje kpt. Mycio.

W tej chwili terytorialsi wspierają straż graniczną w punktach kontrolnych na granicy województw: śląskiego, dolnośląskiego i lubuskiego. Stawiają namioty i oświetlenie, a na Dolnym Śląsku dodatkowo pomagają w transporcie. Na terenie całego kraju objęli opieką niektórych seniorów: kombatantów Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych, m.in. robiąc im zakupy.

Z kolei na 14 lotniskach Obrona Terytorialna będzie pomagać przy pomiarze temperatury oraz gromadzeniu i segregacji kart lokalizacyjnych pasażerów przylatujących do Polski.


POWIĄZANE ARTYKUŁY