Wielkanoc znów przeżyjemy inaczej

2399

Święcenie pokarmów tylko poza świątynią i po decyzji proboszcza, możliwość rezygnacji z procesji rezurekcyjnej lub odprawienie jej w skromniejszej formie – podobnie jak w ubiegłym roku, a tym samym zupełnie inaczej niż w latach poprzednich, zapowiadają się tegoroczne święta wielkanocne. Wszystko oczywiście przez trwającą od ponad roku epidemią koronawirusa. Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski wydała wskazania na Wielki Tydzień i Triduum Paschalne dla duchowieństwa i wiernych Kościoła. Treści zawarte w tym dokumencie obowiązują również na terenie diecezji legnickiej.

Na niedawnej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził, że „trzecia fala koronawirusa przyspiesza”. Szef resortu ogłosił również ogólnopolski lockdown, który ma potrwać do 9 kwietnia. Mimo kolejnych kroków podejmowanych w odpowiedzi na epidemię, nie zostały zmienione rządowe restrykcje dotyczące funkcjonowania kościołów.

W kościołach obowiązuje limit osób – max. 1 osoba na 15 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m. Jeżeli wydarzenie odbywa się na zewnątrz, należy zachować dystans 1,5 m i zakryć usta i nos

– czytamy na stronie rządowej.

Jeśli jednak chodzi natomiast o sam okres świąteczny, to władze kościelne zdecydowały się na podobne zmiany, co przed rokiem. Większość praktyk kultu religijnego (jak np. procesje, kaplica adoracji, Grób Pański czy błogosławieństwo pokarmów) „może być zastosowanych w ograniczonym zakresie i skromniejszej formie, przy odpowiedniej staranności i z zachowaniem środków ostrożności i przepisów sanitarnych”.

Biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski przypomniał również, że zwolnienie z uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych pozostaje aktualne wobec osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.).

Szczegółowe wytyczne dotyczące czynności liturgicznych i duszpasterskich w czasie epidemii podczas Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego 2021 wydała Konferencja Episkopatu Polski. 

Zalecenia zawarte w dokumencie dotyczą zarówno duchownych, jak i wiernych. Tradycyjne procesje Wielkiego Tygodnia (procesja z palmami, procesja z Najświętszym Sakramentem w Wielki Czwartek i w Wielki Piątek oraz procesja rezurekcyjna) „powinny odbywać się w formie skromniejszej, najlepiej jedynie z udziałem celebransa i asysty, tak aby wierni mogli pozostać na swoich miejscach, gdy wymogi sanitarne domagają się zachowania odstępów.”

Podczas Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek należy pominąć w tym roku obrzęd obmycia nóg.

W Wielki Piątek może zostać podtrzymana tradycja urządzania Grobu Pańskiego, jednak księża powinni zrezygnować z okazałej dekoracji, gdyby stanowiło to poważną niedogodność. – Należy bardziej wyeksponować i oświetlić monstrancję niż figurę Chrystusa leżącego w grobie. Należy też dbać, aby wystawiony Najświętszy Sakrament znajdował się w godnym i bezpiecznym miejscu, oraz aby dekoracja nie odciągała uwagi od Chrystusa obecnego w Eucharystii – czytamy w dokumencie.

W Wielką Sobotę tradycyjne święcenie pokarmów może się odbyć się jedynie poza świątynią np. na placu przed kościołem lub terenie przykościelnym (otwartej przestrzeni). Należy też zorganizować większą ilość godzin, kiedy wierni będą mogli skorzystać z błogosławieństwa. Ostateczną decyzję w tym zakresie podejmie proboszcz.

Pełną treść dokumentu została opublikowana również na stronie diecezji legnickiej.


POWIĄZANE ARTYKUŁY