Szpitale wracają do normalnej pracy

1802

Szpitale w Bolesławcu i Legnicy znów zaczynają przyjmować pacjentów na planowe leczenie. Taka decyzję wydał wojewoda dolnośląski.

Obie placówki od czterech miesięcy postawione były w stan podwyższonej gotowości – Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu od 3 marca, a Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy od 15 marca. Wojewoda polecił im, by były cały czas gotowe na przyjęcie większej niż zazwyczaj liczby osób wymagających pilnej pomocy medycznej.

Placówka w Bolesławcu została przeorganizowana w szpital jednoimienny – zakaźny. Jego jedynym zadaniem miała być opieka nad nosicielami koronawirusa i osobami, u których wirus spowodował rozwój choroby COVID-19. Z kolei legnicki WSS miał się skupić na leczeniu pacjentów wymagających opieki z zakresu chirurgii onkologicznej, hematologii, medycyny paliatywnej i psychiatrii.

Od początku lipca obie placówki wróciły do trybu pracy sprzed ogłoszenia epidemii, chociaż wciąż z zachowywaniem sanitarnego reżimu. Pacjenci ze skierowaniami na leczenie planowe mogą znów zgłaszać się do szpitala, ale przed przyjęciem muszą być obowiązkowo zbadani pod kątem zakażenia.

Każdy pacjent zgłaszający się do planowej diagnostyki i leczenia musi posiadać aktualny wynik badania RT-PCR w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 (wynik jest ważny 48 godz. przed planowaną datą hospitalizacji lub badania diagnostycznego)

– informuje ZOZ w Bolesławcu.

W tej chwili na terenie województwa dolnośląskiego funkcjonuje dziesięć podmiotów leczniczych częściowo przeznaczonych do leczenia pacjentów z COVID-19.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY