Szkolił młodzież z podniebnych sportów

86

O skokach ze spadochronem i lotnictwie wiele dowiedzieli się dzisiaj uczniowie Zespołu Szkół Sportowych. To było już czwarte szkolenie dla dzieci i młodzieży przeprowadzone przez członków Stowarzyszenia Lotniczego Polskiej Miedzi na terenie Aeroklubu Zagłębia Miedziowego w Lubinie.

SLPM program 2016 (14)

Stowarzyszenie Lotnicze Polskiej Miedzi liczy około dwudziestu miłośników skoków ze spadochronem, z czego pięciu aktywnie uprawia ten sport. Dzisiaj Robert Jacyszyn, skoczek i członek zarządu stowarzyszenia, w towarzystwie Andrzeja Onitscha, wiceprezesa AZM, oprowadzał młodzież z Zespołu Szkół Sportowych po aeroklubowych obiektach i opowiadał o technikach skoków ze spadochronem w ramach programów „Lubin Żyj Zdrowo i Na Sportowo 2016″ i „Lubin Volare 2016”, prowadzonych przy wsparciu Gminy Miejskiej w Lubinie.

– Chcemy promować sporty lotnicze poprzez różne akcje. Podpisaliśmy porozumienie ze szkołą sportową z Lubina, możemy w ten sposób szkolić młodych i aktywnych sportowców. Jesteśmy również otwarci na inne szkoły, jak i osoby dorosłe. Oprowadzamy z Andrzejem Onitschem wycieczki po aeroklubie, opowiadamy o skokach z własnego doświadczenia. Ja skaczę od szesnastego roku życia. Mam już za sobą około 1370 skoków i tylko raz pojawił się problem z otwarciem spadochronu, ale udało się. Nie jest to bezpieczny sport, wiele osób rezygnuje tuż przed skokiem – opowiada Robert Jacyszyn.

– Pan Jacyszyn i pan Onitsch pokazywali nam hangary, samoloty, szybowce i opowiedział o lotnictwie i skokach. To było naprawdę bardzo ciekawe – mówi Karolina, uczennica ZSS W Lubinie i uczestniczka dzisiejszego programu prowadzonego przez stowarzyszenie.

Każdy, kto jest zdrowy i ukończył 16 lat, może skoczyć ze spadochronem, ale jest to niebezpieczny i drogi sport. Jeden skok w tandemie, z filmem i ze zdjęciami, kosztuje 800 złotych. Taką cenę trzeba zapłacić za blisko sześć minut adrenaliny w powietrzu – minutę swobodnego spadania i około pięciu minut lądowania z otwartym spadochronem. Druga część skoku, jest najbardziej ekstremalna. A skakać można z różnej wysokości, od około półtora tysiąca metrów wzwyż. Zawodowcy mierzą się od z pułapem trzech do czterech tysięcy metrów.

Członków miedziowego stowarzyszenia będzie można spotkać w najbliższym czasie na szkoleniu w tunelu aerodynamicznym w Lesznie.


POWIĄZANE ARTYKUŁY