Szkolą lubinian do walki partyzanckiej

23
Tworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej na Dolnym Śląsku dopiero się rozpoczyna, ale już teraz można wstąpić w szeregi Terytorialnego Zespołu Bojowego i szkolić żołnierskie umiejętności oraz postawę. W nadchodzącą niedzielę 11 września o godz. 8 Terytorialny Zespół Bojowy działający przy Klubie Strzeleckim Lubin będzie rekrutował nowych członków. Następna szansa dopiero za rok.
 
TZB
zdj. z archiwum TZB
 
TZB działa w strukturach Klubu Strzeleckiego Lubin. Członkowie Zespołu spotykają się cyklicznie na szkoleniach organizowanych w formie zajęć praktycznych, wykładów i szkoleń poligonowych. 
 
– Rekrutację organizujemy raz w roku. Początkowo chętnych zawsze jest dużo. Potem następuje naturalna selekcja. Niestety często ludzie mają wyobrażenia odbiegające od rzeczywistości. My szukamy ludzi rzeczywiście zmotywowanych, gotowych poświęcić czas, zainwestować w sprzęt, zmęczyć się i spocić. Kładziemy nacisk na szkolenie taktyczne równolegle ze strzeleckim. Pierwsi ochotnicy ukończyli już obowiązkowe dla wszystkich szkolenie podstawowe, teraz formujemy drużynę – mówi Marek Szulikowski, dowódca TZB z Klubu Strzeleckiego Lubin. – Z czasem chcielibyśmy poszerzyć działalność o sekcję medyczną czy poszukiwawczą – dodaje.
 
Terytorialny Zespół Bojowy liczy obecnie około 25 mężczyzn. Równolegle do TZB w klubie strzeleckim działa sekcja sportowa i kolekcjonerska. Członkowie klubu strzelają rekreacyjnie i sportowo – klub bierze udział w konkursach strzeleckich z pistoletu, karabinu i strzelby gładkolufowej.
 
– Lada moment ruszymy z treningami tematycznymi: 3gun i strzelectwa dynamiczne IPSC. Na treningi, które odbywają się przeważnie w weekendy, przychodzi około 50 osób, w tym wiele pań, które z bronią radzą sobie równie dobrze jak panowie – wyjaśnia Marcin Nowak, wiceprezes Klubu Strzeleckiego Lubin.
 
Docelowo w każdym powiecie ma powstać jednostka Wojsk Obrony Terytorialnej. Czy obecni członkowie stowarzyszenia wesprą ich tworzenie?
 
– Zespół nie jest powiązany z żadnymi strukturami państwa. W obecnej chwili nie istnieją żadne systemowe rozwiązania, które pozwalałyby na sensowne wykorzystanie naszego potencjału. Przyglądamy się rządowej inicjatywie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej, ale na razie znamy mało szczegółów – mówi Marek Szulikowski.
 
Rosnące zainteresowanie programem obrony terytorialnej potwierdza kpt. Jarosław Żeglarski z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Głogowie: – Mimo, że nasze województwo program obejmie prawdopodobnie dopiero w 2019, już teraz nie brakuje kandydatów. W chwili obecnej mamy 61 deklaracji, w tym 5 od kobiet. To osoby, które zgłosiły chęć przystąpienia do Wojsk Obrony Terytorialnej, pozostajemy z nimi w kontakcie. Wiele osób deklaruje wstąpienie do WOT, ale z decyzją czekają na ogłoszenie przepisów wykonawczych. Rozporządzeń w tej kwestii spodziewamy się najpóźniej w listopadzie – dodaje kpt. Żeglarski.
 
Spotkanie rekrutacyjne do TZB odbędzie się w niedzielę w godz. 8-16 na terenie strzelnicy Wyraj. Wszystkie informacje na oficjalnej stronie klubu i na Facebooku.

POWIĄZANE ARTYKUŁY