Szkodniki groźne dla rzepaku

39

Lubiński oddział Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa nadał komunikat dotyczący upraw roślin, a konkretnie rzepaku. Pojawiająca się choroba – sucha zgnilizna kapustych niszczy plantacje rzepaku ozimego.

Rozwojowi choroby na plantacjach rzepaku ozimego sprzyja deszczowa pogoda i temperatura powyżej 15oC oraz uszkodzenia spowodowane przez szkodniki. Źródłem infekcji są również resztki pożniwne i porażony materiał siewny. Choroba pojawia się w okresie jesieni i rozwija się przez cały okres wegetacji rzepaku.

Zaraza jest szczególnie groźna, gdy pojawi się na łodydze. Objawy można zaobserwować także na liściach, liścieniach, szyjkach korzeniowych i łuszczynach.

Zabiegi zwalczające przy użyciu środków ochrony roślin wykonuje się zapobiegawczo lub interwencyjnie, odpowiednio dobierając fungicydy.

Istnieje kilka sposobów, by ograniczyć występowanie choroby: zachowanie 4-5 letniej przerwy w uprawie roślin krzyżowych na tym samym terenie, używanie do siewu zdrowych nasion, stosowanie izolacji przestrzennych do ubiegłorocznych plantacji roślin, zwalczanie szkodników i owadów oraz stosowanie rzadkiego siewu.


POWIĄZANE ARTYKUŁY