Szkodliwy środek w organizmach dzieci

5372

W organizmach większości przebadanych przez powiat lubiński dzieci poziom glifosatu jest przekroczony. Ten składnik środka chwastobójczego używanego w rolnictwie jest szkodliwy dla zdrowia, a ponieważ do władz samorządu coraz częściej docierały niepokojące sygnały, postanowiono sprawdzić, czy nie zagraża najmłodszym mieszkańcom. Starosta zapewnia, że na tym nie poprzestanie.

Fot. Pavel Danilyuk/Pexels

– Napływają do nas niepokojące informacje o tym, że w organizmach dzieci w różnych częściach Polski coraz częściej wykrywany jest glifosat – mówił w maju starosta powiatu lubińskiego Adam Myrda.

Dlatego powiat lubiński zdecydował się przebadać grupę dzieci i młodzieży na obecność glifosatu w moczu. Znaleźli się w niej mieszkańcy każdej z czterech gmin z terenu powiatu.

Na 48 próbek w aż 44 poziom glifosatu był przekroczony.

– Problem jest poważny, dlatego jako zarząd powiatu lubińskiego zamierzamy podjąć dalsze kroki i jednocześnie lobbować w odpowiednich instytucjach za jak najszybszym rozwiązaniem tej kwestii – informuje na swoim fanpage na Facebooku starosta lubiński. – Planujemy wystąpić do pełnomocnika wojewody dolnośląskiego ds. Zagłębia Miedziowego z wnioskiem o zainteresowanie się sprawą zatruwania dzieci i młodzieży glifosatem. Do Ministerstwa Rolnictwa zwrócimy się z apelem o zakaz używania środków ochrony roślin zawierających szkodliwy glifosat. Przeprowadzimy również analizę, w której gminie naszego powiatu problem jest najpoważniejszy. Zamierzamy pozyskać środki na dalszą diagnostykę w tym kierunku – dodaje.

Glifosat stosuje się powszechnie w różnych obszarach naszego życia. Zwiększa ryzyko chorób nowotworowych, zwłaszcza chłoniaka nieziarniczego. Przypisuje mu się również negatywny wpływ na bakterie układu pokarmowego, a w efekcie problemy trawienne, zaburzenia hormonalne, autyzm, chorobę Alzheimera, depresję, chorobę Parkinsona oraz choroby wątroby.


POWIĄZANE ARTYKUŁY