Szansa dla pracowników i pracodawców

49

Powiatowy Urząd Pracy w Lubinie 6 marca br. w Centrum Kultury Muza zorganizował konferencję poświęconą Krajowemu Funduszowi Szkoleniowemu (KFS). Uczestnikami konferencji byli zaproszeni pracodawcy, którzy są zainteresowani przeszkoleniem swoich pracowników. Urząd pozyskał na ten cel 300 tys. zł.

Celem wsparcia w ramach KFS jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu braku odpowiednich kompetencji. Zgodnie z zapisem ustawowym, w 2015 r. KFS będzie wspierał kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców powyżej 45. roku życia.

Zagadnienia związane z celowością i istotą powstania KFS omawiała przedstawicielka Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy we Wrocławiu – Renata Wojtag – koordynator KFS. Natomiast zasady uzupełniania wniosku, zawierania umów zaprezentowała Izabela Szymańska – specjalista ds. rozwoju zawodowego PUP w Lubinie.

Pracodawcy zostali poinformowani, iż środki KFS może przeznaczyć na finansowanie następujących działań:

– kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
– egzaminy umożliwiające nabycie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
– badania lekarskie lub psychologiczne niezbędne do rozpoczęcia szkolenia lub zatrudnienia po kształceniu zawodowym,
– ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w trakcie szkolenia.

Rada Rynku Pracy dodatkowo ustaliła priorytety, które w sytuacji zwiększonego zainteresowania pracodawców środkami KFS mogą stanowić kryterium pierwszeństwa przyznawania finansowania. Zostały one określone następująco:
– branże/zawody, gdzie pracodawcy oferują miejsca pracy i jednocześnie zgłaszają trudności z zatrudnieniem pracowników, w tym np.
• branża transportowa w zawodach: kierowcy ciężarówek, maszyniści kolejowi PKP (CARGO),
• branża usług opiekuńczych;
– branże/przedsiębiorstwa restrukturyzowane, np. branża górnictwa węglowego,
– pracownicy, którzy mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.

Na wniosek pracodawcy złożony do urzędu pracy, starosta może przyznać środki z KFS na sfinansowanie kosztów projektu szkoleniowego w wysokości do 80% kosztów, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia na jednego uczestnika szkolenia w danym roku. Dla mikroprzedsiębiorstw do 100% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia na jednego uczestnika szkolenia w danym roku (mikroprzedsiębiorca to przedsiębiorca, który zatrudnia mniej niż 10 pracowników). Przyznane przez starostę środki finansowe przeznaczone są wyłącznie na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego. Nie uwzględnia się innych kosztów, które pracodawca ponosi w związku z udziałem pracowników w kształceniu (np. koszty delegacji, wynagrodzenie za godziny nieobecności w pracy w związku z uczestnictwem w zajęciach).

Skierowany pracownik o ile nie ukończy szkolenia z powodu rozwiązania przez niego umowy o pracę lub rozwiązania z nim umowy w trybie dyscyplinarnym jest zobowiązany do zwrotu poniesionych kosztów.

UWAGA: Środki przyznane pracodawcy w ramach KFS stanowią pomoc de minimis.

Zachęcamy pracodawców do skorzystania z tej formy pomocy.

Szczegółowe informacje dotyczące możliwości finansowania kształcenia ustawicznego pracodawcy i pracowników można uzyskać w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie, pokój nr 21 lub 23 tel. 076/746-14-96 lub 076/ 74614-90.

Wnioski dostępne są również na stronie internetowej urzędu www.puplubin.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY