Dwa dni świąt Bożego Narodzenia są idealnym czasem na wspólny odpoczynek i spotkania z bliskimi, w końcu to najbardziej rodzinne święta w roku.
Tak naprawdę jednak przyjście na świat Jezusa świętujemy nie przez dwa, ale przez osiem dni za sprawą Oktawy Bożego Narodzenia, która trwa do 1 stycznia. W liturgii Kościoła katolickiego oktawa wyraża pełnię świąt i przeżyć. Jest też czasem bogatym we wspomnienia świętych. W niedzielę w czasie oktawy obchodzimy święto Świętej Rodziny, które ma nam przypominać o tym, że ognisko domowe jest wynikiem planu bożego, a rodzina z Nazaretu wzorem dla wszystkich chrześcijan.
Oktawa to przedział czasu w liturgii obejmujący ważną uroczystość i następujących po niej siedem dni. Pierwszy dzień, 25 grudnia, obejmuje obchody liturgiczne samej tajemnicy Narodzenia Pańskiego. Oktawę rozpoczynają jednak święta męczenników – 26 grudnia przypada dzień św. Szczepana, pierwszego męczennika, 27 święto św. Jana Ewangelisty i 28 grudnia święto Młodzianków Męczenników, w którym Kościół zwraca uwagę na świętość niewinnych dzieci zamordowanych z rozkazu Heroda.
Następne dni, czyli 29, 30 i 31 grudnia, zgodnie z prawami oktawy, są dalszym ciągiem obchodów Bożego Narodzenia. To czas na wspomnienie św. Tomasza Becketa (29 grudnia) i św. Sylwestra I (31 grudnia).
Początek roku, 1 stycznia jest dniem uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki.
W czasie każdego z tych dni w modlitwie wspominamy Misterium Narodzenia Pańskiego.
Duchowni mówią zgodnie, że choć nie są to najważniejsze dla chrześcijan święta, bo większą rangę ma Wielkanoc i Zmartwychwstanie Jezusa, to przeżywanie czasu Bożego Narodzenia jest wyjątkowym zaproszeniem Boga do człowieka, aby stał się naszym bratem i abyśmy razem przeżywali radość.