Sputnik nad Lubinem

19

Już wkrótce na wielkim ekranie lubińskiego kina Muza zagoszczą produkcje rosyjskie. Przez trzy dni wyświetlonych zostanie dziewięć różnych filmów.

Ten festiwal odbędzie się w Lubinie nie po raz pierwszy. Tym razem rozpocznie się 11 stycznia 2013 roku i zakończy 13 stycznia. Szczegółowy program publikujemy poniżej.

Lubiński festiwal filmów rosyjskich to Replika Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”, który co roku odbywa się w Warszawie.

Bilety na poszczególne filmy kosztują 8 zł. Jeśli ktoś chce obejrzeć wszystkie produkcje, może kupić karnet. Zapłaci za niego 36 zł. Seanse odbywać się będą w sali kameralnej Muzy.

Program
11 stycznia (piątek)
16.30 > „Kokoko”
18.30 > „Kamienny łeb”
20.15 > „Ładunek 200”

12 stycznia (sobota)
16.15 > „Konwój”
17.45 > „Morfina”
19.45 > „Wyspa”

13 stycznia (niedziela)
16.00 > „Też chcę”
17.45 > „Podróż ze zwierzętami domowymi”
19.45 > „Ja”

Kilka słów o filmach:

„KOKOKO” (2012)
Gatunek: Komedia
Reżyser: Awdotia Smirnowa
Czas trwania: 80 min
W ciągu dnia – praca w muzeum, wieczorem Wiadomości w RenTv, w dni wolne spotkania i seks byłym mężem- pracownikiem naukowym średniej klasy. Liza typowy przedstawiciel petersburskiej inteligencji, Wika- dziewczyna z prowincji. Urlop dla niej to wódka, imprezy i awantury…Mogłoby się wydawać, że nic ich nie łączy. Jednak kiedy trafiły na siebie- zaprzyjaźniły się: woda i ogień, stara panna i imprezowiczka, inteligencja i plebs. Liza i Wika dwie strony jednego medalu o nazwie…Rosja. Kokoko- niekończąca się komedia z rosyjskiego życia!

„KAMIENNY ŁEB” (2008)
Gatunek: Dramat
Reżyser: Filipp Jankowskij
Czas trwania: 94 min
Wstrząsająca historia utalentowanego boksera. Mistrz świata w wadze ciężkiej Jegor Gołowin, nazywany jest Kamiennym Łbem z uwagi na to, że w ogóle nie odczuwa bólu. Po przeżytym wypadku, w którym ginie jego ukochana, pamięta jedynie bieżący przeżyty dzień, w nocy zaś znowu wszystko zapomina. Mimo to jego manager pragnie wystawić go do walki. Żeby przekonać boksera, wynajmuje prostytutkę, która udaje narzeczoną Jegora, z trudem odróżniającego przeszłość od przyszłości, a sen od jawy. Jednak człowiek góra okazuje się o wiele sprytniejszy niż się wydawało. Wkrótce wszystko zrozumie i postanowi się zemścić. Musi jednak zdążyć w ciągu jednego dnia…

„ŁADUNEK 200”
reżyseria: Aleksiej Bałabanow
Czas trwania: 100 min
„Najbardziej kontrowersyjny rosyjski film roku 2007” – Peter Hames „The Times”
Jest rok 1984, totalitarne imperium dogorywa, u progu stoi już pierestrojka. Ideologie powoli upadają, obwieszczony zostaje koniec historii. Samoloty wojskowe z trumnami (tytułowy ładunek 200) nie omijają nawet tak małych miast jak Leninsk, w którym mieszka młoda bohaterka filmu – córka partyjnego sekretarza, w której zakochuje się Milicjant Żurow. Po dyskotece dziewczyna przepada bez wieści. Tego samego wieczoru na peryferiach miasteczka zostaje popełnione okrutne morderstwo. Za winnego zostaje uznany gospodarz domu. Oba śledztwa prowadzone są przez kapitana milicji Żurowa… „Ładunek 200” jest historią opartą na prawdziwych wydarzeniach. To szokujący obraz opowiadający o sile systemu i jego wpływie na ludzi. Bałabanow, który swoje filmy zwykł nie tylko reżyserować, ale i pisać do nich scenariusze, jest gwarantem popularności obrazu. Jego obraz należy do tych, obok których nie da się przejść obojętnie, czego dowodem są liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach.

„KONWÓJ” (2012)
Gatunek: Dramat
Reżyser: Aleksie Mizgiriew
Czas trwania: 80 min.
Centralnym punktem filmu jest historia amerykańskiego Kapitana, który konwojuje żołnierza dezertera do jednostki. Bohaterowie spędzają w Moskwie jedną dobę, w ciągu której zderzają się z normalnym życiem w dzisiejszej metropolii- czasami zabawnym, czasami tragicznym. Przyjaźń, która narodziła się między oficerem i szeregowym zmienia podejście do życia Kapitana. Cyniczny Kapitan odzyskuje chęć do życia i wiarę w człowieka.

„MORFINA” (2008)
Gatunek: Dramat
Reżyser: Aleksiej Bałabanow
Czas trwania: 112 min
2009 – Nagroda Specjalna MSZ Niemiec za oryginalność i artyzm na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Europy Wschodniej goEast w Wiesbaden
Film został zrealizowany przez reżysera Aleksieja Bałabanowa według scenariusza Siergieja Bodrowa-młodszego, który zaginął pięć lat temu w ekspedycji filmowej. Scenariusz powstał na podstawie bezlitośnie ostrych „Zapisków młodego lekarza” Michaiła Bułhakowa. Do miasteczka przyjeżdża doktor Polakow, skierowany tu do miejscowego szpitala. Mieszkańcy traktują szpital jako miejsce cierpień i tortur. Lekarz ratuje ich życie, jednak z powodu uzależnienia od narkotyków nie jest w stanie uratować swojego. Wiele z tego, co zostało opisane w „Zapiskach…”, w tym ciężkie uzależnienie od morfiny, Bułhakow przeżył osobiście, pracując właśnie jako wiejski lekarz.

„WYSPA” (2006)
Reżyseria: Paweł Łungin
Czas trwania: 112 min
Film o świętości, przeznaczeniu, opętaniu i wybaczeniu. To przypowieść o życiu i śmierci. „Wyspa” opowiada historię człowieka, który chcąc ratować własne życie zabija przyjaciela by całe późniejsze życie szukać przebaczenia w klasztorze. Bohater staje się „Bożym szaleńcem” – śpi na hałdzie węgla w rozlatującym się baraku, przepowiada przyszłość, wypędza demony. Jego życie wypełnione jest bez reszty modlitwą, pracą i oczekiwaniem na Boże przebaczenie. To film o winie i odkupieniu, o dojrzewaniu do odpowiedzialności za własne czyny. W postać Anatolija wcielił się były lider rosyjskiej kapeli rockowej – Piotr Mamonow, który sam zdecydował się zamieszkać kilka lat temu w małej wiosce, by szukać spokoju i odnaleźć wiarę w Boga. Niektórzy dostrzegali echa arcydzieła w filmie „Andriej Rublow” Tarkowskiego, podkreślając, iż reżyser i scenarzysta starali się wywołać te podobieństwa przez takie zabiegi, jak liczne przedstawienia obrazów wody, monochromatyczną kolorystykę obrazu czy twarze i wygląd mnichów.

„TEŻ CHCĘ” (2012)
Gatunek: Dramat
Reżyser: Aleksiej Bałabanow
Czas trwania: 89 min
Film opowiada historię podróży pewnej piątki osób. Bandyta, jego przyjaciel Matwiej z ojcem – staruszkiem, Muzyk oraz piękna, młoda dziewczyna wybrali się na poszukiwanie Dzwonnicy Szczęścia, która według wierzeń znajduje się gdzieś między Sankt Petersburgiem a Ugliczem, w pobliżu opuszczonej elektrowni atomowej. Mówi się, że Dzwonnica „zabiera” ludzi, spełniając ich marzenia. Ale nie wszystkich. Każdy z jadących ciemnym, dużym samochodem wierzy, że Dzwonnica „zabierze” właśnie jego i pozwoli osiągnąć mu wieczne szczęście.

„PODRÓŻ ZE ZWIERZĘTAMI DOMOWYMI” (2007)
Reżyseria: WIERA STOROŻEWA
Czas trwania: 97 min

Natalia wraz z mężem mieszka w osamotnionym domku w pobliżu torów kolejowych. Szare, brzydkie stroje skutecznie maskują jej urodę i stanowią odzwierciedlenie stanu ducha bohaterki. Jedynym jej zajęciem jest prowadzenie domu, a główną rozrywką obserwowanie pociągów jadących do innego nieznanego świata. Monotonne życie młodej kobiety podobne jest do wegetacji więźniarki. Kiedy mąż Natalii niespodziewanie umiera na zawał, czyni kobietę wolną od rutyny i małżeństwa bez miłości. Wtedy w jej życiu niespodziewanie pojawia się pełen życia kierowca Siergiej. Ich przypadkowe spotkanie w drodze na pogrzeb męża staje się dla Natalii przepustką do innego życia, którego uroki – ale też jak się okaże zagrożenia – będzie odtąd odkrywała. Siergiej często odwiedza Natalię w jej domu i ma nadzieję, że dziewczyna odwzajemni uczucie, które się w nim budzi. Natalia podświadomie jednak nie chce emocjonalnie zbliżać się do Siergieja, bojąc się, że on odbierze jej tak niedawno poznaną wolność. Pierwszą rzeczą, jaką Natalia decyduje się kupić po pogrzebie jest lustro. Wolność zwrócona po latach budzi do życia pragnienia i potrzeby młodej kobiety. Na naszych oczach kobieta przechodzi wewnętrzną i zewnętrzną przemianę. Dziewczyna sprzedaje krowę, tak jakby chciała uwolnić się od dawnych obowiązków, kupuje kozę i przygarnia psa, przywiązuje się do zwierząt traktując je tak, jak członków rodziny, której nigdy nie miała. Czy nasza bohaterka, udając się w tytułową podróż, odnajdzie swoje miejsce na ziemi?

„JA” (2009)
Gatunek: Dramat
Reżyser: Igor Wołoszyn
Czas trwania: 89 min.
2010 r. – Nagroda za najlepsze zdjęcia (Dmitrij Jaszonkow) XX Otwartego Rosyjskiego Festiwalu Filmowego Kinotawr w Soczi.
Bohater filmu, młody chłopak z prowincji przygodę z narkotykami zaczął już w dzieciństwie. Jego znajomi to głownie narkomani, przestępcy, punkowcy. W wolnych chwilach pisze awangardowe sztuki teatralne. Aby uciec przed poborem do wojska, daje się zamknąć w szpitalu psychiatrycznym. Pobyt tam to gorzka lekcja życia – przymusowe leczenie, utarczki z sanitariuszami, halucynacje. Życie w "domu wariatów" przeplata się z kołaczącymi się w jego głowie wspomnieniami z dzieciństwa, w którym centralne miejsce zajmuje Guru o pseudonimie Rumun – zabójca i narkoman…Film "Ja" to portret straconego pokolenia lat 90- tych, pogrążonego w narkotykach i zagubionego w kryminalnej rzeczywistości ówczesnej Rosji.


POWIĄZANE ARTYKUŁY