Sprawdzą, kto nadaje się do służby

2463

Już na początku lutego w powiecie lubińskim rozpocznie się kwalifikacja wojskowa. W tym roku zostaną nią objęte 692 osoby.

Kwalifikacja rozpocznie się 5 lutego i potrwa do 6 marca włącznie. Na pierwszy ogień pójdą młodzi mieszkańcy Lubina (5-21 lutego). Po nich, od 22 do 27 lutego kwalifikację wojskową przejdą mieszkańcy gminy wiejskiej Lubin, 28 i 29 lutego – Ścinawy, a od 1 do 4 marca – gminy Rudna. Jeden dzień – 5 marca – wyznaczono dla kobiet. I na koniec jeden dzień (6 marca) na doprowadzenia osób, które się nie stawiły.

W tym roku kwalifikacją wojskową objęci są mężczyźni z rocznika 2005, a także starsi, którzy z różnych względów nie stawili się wcześniej na wezwanie.

Kwalifikacja wojskowa jest obowiązkowa, a za niestawienie się grozi kara grzywny lub doprowadzenie przez policję.

Średnio około 5 procent wezwanych, z różnych powodów, nie stawia się na kwalifikację. Jednak sporo osób uważa mundur za bardzo atrakcyjny.

W powiecie lubińskim organizacją kwalifikacji wojskowej w imieniu starosty zajmuje się Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego przy współpracy z poszczególnymi gminami i Wojskowym Centrum Rekrutacji w Głogowie. Powiatowa Komisja Lekarska będzie przyjmować wezwanych w budynku przy ul. Wyszyńskiego 10 we wszystkie dni robocze w godzinach 14.30-17.30.

Cała procedura kwalifikacji nie trwa długo. Najpierw trzeba się zarejestrować w ewidencji wojskowej. Następnie każdy trafia przed komisję lekarską, która określa kategorię zdrowia kandydata.

Jeżeli kandydat jest zdrowy, otrzymuje kategorię A, czyli orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej. Kategoria B oznacza, że czasowo nie jest zdolny do służby wojskowej, D, że nie jest zdolny do służby w czasie pokoju i ostatnia – E – że trwale i całkowicie nie jest zdolny do czynnej służby wojskowej.

Po kwalifikacji każdy wraca do domu i po dwóch tygodniach otrzymuje decyzję o przeniesieniu do rezerwy.

Kwalifikacja wojskowa nie jest jednoznaczna z powołaniem do armii. Jeżeli ktoś chce trafić do wojska, powinien złożyć wniosek w WKU o powołanie do służby przygotowawczej, która trwa kilka miesięcy. Żołnierz, który odbył taką służbę, może ubiegać się o powołanie do zawodowej służby wojskowej lub o zawarcie kontraktu na pełnienie służby w ramach Narodowych Sił Rezerwowych.

Młodzi, którzy mają zdaną maturę, mogą też ubiegać się przyjęcie na studia wojskowe do szkoły oficerskiej.


POWIĄZANE ARTYKUŁY