Spotkania w grupie dają im siłę do walki

929

Dal wielu najważniejszy jest ten pierwszy krok. Czasem momentem przełomowym jest sytuacja, kiedy partner podniesie rękę na dziecko… Innym razem po prostu przychodzi dzień, kiedy coś w nich pęka… Ofiary przemocy domowej – najczęściej kobiety, ale także mężczyźni. Co środę spotykają się w grupie wsparcia, którą prowadzi inspektor Joanna Cichla, na co dzień szefowa lubińskiej komendy. W materiale TV Regionalna.pl kobiety doświadczające przemocy opowiadają, jak uwolnić się od oprawcy i zacząć nowe życie.

Niestety liczby nie kłamią. Z roku na rok coraz więcej kobiet doświadcza przemocy domowej: są bite lub dręczone psychicznie przez swoich partnerów. Dziś bita jest już co czwarta kobieta na świecie! Ten problem dotyczy też mieszkanek naszego miasta i regionu.

– Kobiety wstydzą się przyznać, nie wiedzą gdzie szukać pomocy. Przypudrują twarz, założą dłuższą bluzkę. Zwykle coś w nich pęka, dopiero, gdy bite są już także dzieci – przyznaje młodszy inspektor Joanna Cichla, komendant lubińskiej policji.

Temat przemocy wobec kobiet jest Joannie Cichli szczególnie bliski – jako terapeuta od wielu lat osobiście prowadzi cotygodniowe zajęcia z ofiarami przemocy domowej z terenu powiatu lubińskiego.

– Przy PCPR działa grupa psychoedukacyjna dla kobiet, spotykamy się co środę o godzinie 16.00. Zapraszamy do nas wszystkie panie, które potrzebują pomocy, chciałyby zacząć nowe życie, ale czują się zagubione, nie wiedzą czy sobie poradzą – dodaje.

Zajęcia prowadzone są w ramach Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Są bezpłatne dla wszystkich chętnych, odbywają się w ramach psychoedukacyjnej grupy wsparcia w każdą środę o godzinie 16.00.

Telewizja Regionalna.pl przygotowała materiał, w którym same ofiary przemocy domowej zabierają głos. Jedne patrzą śmiało do kamery, inne wolą nie pokazywać swojej twarzy… Wszystkie jednak zapewniają, że grupa wsparcia, jaką prowadzi szefowa lubińskiej policji, stała się dla nich szansą na nowe życie. Radzą też, jak zrobić ten pierwszy krok – odejść lub podjąć kroki, by to partner musiał opuścić dom lub mieszkanie.

Jak informuje PCPR, uczestnictwo w grupie wsparcia jest ważnym elementem w procesie wychodzenia z przemocowej relacji. Poznanie osób będących w podobnej sytuacji, budowanie sieci wsparcia, przerwanie milczenia i izolacji ma na celu pomóc kobietom przekierować swój potencjał na zadbanie o siebie, swoje bezpieczeństwo, zdrowie i potrzeby.

Uczestniczki zajęć mogą liczyć na całkowitą dyskrecję.

Na spotkania można zapisać się telefonicznie: 76 847 96 91 lub osobiście od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 do 15.30. w sekretariacie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie przy ulicy Składowej 3.


POWIĄZANE ARTYKUŁY