Smog zostanie z nami na dobre?

106

Gęsty dym snujący się nad całym krajem sprawił, że o problemie smogu zaczęli dyskutować wszyscy. Problem narastającego zanieczyszczenia powietrza widzą już nie tylko ekolodzy. Czy na tym polu uda nam się nadrobić zaniedbania z kilku dziesięcioleci?

Komin dym przemysl [Pixabay]
Fot. Pixabay

Jeszcze do niedawna smog kojarzył się w pierwszej kolejności z położonym w dolinie Krakowem. Dziś wypełnione toksycznymi związkami powietrze to codzienność niemal każdego samorządu.

Rozmawiali o tym goście najnowszych „Konfrontacji” na antenie TVRegionalna.pl.

– Do tej pory Regionalne Programy Operacyjne nie były nastawione na rozwiązywanie tych problemów – twierdzi Dariusz Stasiak z Bezpartyjnych Samorządowców podkreślając, że brak odpowiednich regulacji prawnych umożliwia Polakom bezkarne palenie w piecach dowolnymi materiałami. – To, co spalamy i w jakich urządzeniach, powinny regulować normy krajowe. Trzeba przyjąć jakiś kierunek, którego państwo dzisiaj nie ma. Może to być konsekwentny rozwój sieci gazowniczej i obniżenie cen energii, czyli coś, czego państwo nie zmieniało przez całe dziesięciolecia – dodaje Stasiak.

Konfrontacje 2017-02-13 Stasiak Szymańska (2)
Dariusz Stasiak (BS) i Ewa Szymańska (PiS)

Sprawdzanie, czym ludzie palą w piecach, w praktyce będzie trudne do zrealizowania i przypominać będzie raczej leczenie objawów choroby niż jej zapobieganie. Co zatem zdaniem naszych polityków powinno się zrobić, żeby kraj pozbył się smogu raz na zawsze?

– Potrzebna jest eliminacja starych pieców, w których spalanie jest wszystko i budowanie świadomości obywateli – mówi Elżbieta Stępień z legnickich struktur Nowoczesnej.

Konfrontacje 2017-02-13 Stępień Drozd (4)
Elżbieta Stępień (.N) i Ewa Drozd (PO)

Wśród pomysłów jest też rozwój energetyki odnawialnej, system zachęt finansowych do modernizowania domowych instalacji grzewczych, a nawet powrót do akcji masowego nasadzania drzew. Nikt za to nie wspomina o programie energii jądrowej, który Polska najwyraźniej na zawsze porzuciła blisko trzydzieści lat temu. Brak krajowych programów próbują rekompensować władze niektórych województw, przyjmując własne uchwały na temat metod zwalczania smogu. Wśród nich jest też Dolny Śląsk.

A jaki pomysł ma na walkę ze smogiem Prawo i Sprawiedliwość? Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo: 

Premierowe odcinki „Konfrontacji” można oglądać na antenie TVRegionalna.pl w każdy poniedziałek o godzinie 18.15.

 

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY