Ruszyły matury. Na pierwszy ogień język polski

1989

Maturalny maraton wystartował. Przystąpiło do niego około 263 tysięcy absolwentów szkół ponadpodstawowych w całej Polsce. To o 9 tysięcy więcej niż przed rokiem. W naszym powiecie do egzaminu dojrzałości podchodzi 638 uczniów, z czego najwięcej, bo aż 184, w II Liceum Ogólnokształcącym w Lubinie. Maturzystom z tej placówki towarzyszyliśmy przed pisemnym sprawdzianem z języka polskiego.

Wraz z absolwentami liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia, matury zdają też abiturienci z wcześniejszych roczników. Abiturienci będą zdawali egzamin w Formule 2023 oraz w Formule 2015. Tradycyjnie egzamin dojrzałości rozpoczyna się pisemnym egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. Dla większości uczniów II LO w Lubinie to czysta formalność.

– Dzisiaj polski, niby stresujący przedmiot, ale jestem dobrze przygotowany. Rano kolega wysłał na grupie, że „Lalka” była najczęściej wyszukiwaną lekturą, ale ja nie wierzę w przecieki i wolałem przygotować się ze wszystkiego – przyznaje Oskar Cierlik, który swoją edukację zamierza kontynuować na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Oskar Cierlik

– Przedmioty, które są dla mnie ważne, dopiero się zaczną, ponieważ w poniedziałek piszemy angielski rozszerzony, a tak naprawdę to rozszerzenia są punktowane na studiach – dodaje.

Podobnie do sprawy podchodzą jego szkolni koledzy i koleżanki.

– Uczyliśmy się przez cztery lata i trochę tej wiedzy mamy. Nie ma się czym stresować. To jest jeden z wielu egzaminów w naszym życiu, na studiach będą kolejne – uważa Paweł Dziadek.

– Lekki stres jest, ale staram się być pozytywnej myśli. Mam nadzieję, że dobrze mi pójdzie. Cieszę się, że polski jest jako pierwszy i będę mieć go za sobą – mówi tuż przed wejściem do sali egzaminacyjnej Natalia Noga.

Egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach. Absolwenci 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum, branżowej szkoły II stopnia na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej przystąpią do egzaminu w Formule 2023, natomiast absolwenci branżowej szkoły II stopnia na podbudowie gimnazjum  oraz absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych przystąpią do egzaminu w Formule 2015.

O wyniki swoich podopiecznych spokojny jest także dyrektor placówki Tomasz Radziej.

– Robiliśmy wszystko, żeby przez te cztery lata przygotować ich na tyle dobrze, by dziś mogli bezstresowo podejść do tego egzaminu. Mam bardzo dobrych nauczycieli, a uczniowie dużą wiedzę. O wyniki się nie martwię – podkreśla.

Tomasz Radziej, dyrektor II LO w Lubinie

W II „ogólniaku” do dzisiejszego egzaminu przystąpiły 184 osoby. – Jedna osoba się rozchorowała. Wiemy, że nie dojedzie, bo ma wysoką gorączkę. Już uruchomiliśmy wszystkie procedury, by przenieść maturę na termin dodatkowy – dodaje dyrektor.

W powiecie lubińskim do matur podchodzi 638 uczniów. Jutro egzamin z matematyki, a w czwartek z języka obcego (poziom podstawowy). Wyniki zostaną ogłoszone 9 lipca.

Fot. BM


POWIĄZANE ARTYKUŁY