Ruszyły Dni Honorowego Krwiodawstwa

937

To czas, by podziękować tym, którzy angażują się od dawna, ale też czas, by zachęcić nowe osoby – dziś rozpoczynają się Dni Honorowego Krwiodawstwa. – W tym czasie wszystkim dawcom chcemy uścisnąć rękę i podziękować, ale też wręczyć nasz kalendarz i trochę słodkości – mówi Joanna Jarmolińska, kierownik lubińskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu.

Dni Honorowego Krwiodawstwa w całym regionie stratują dziś, 22 listopada i potrwają do piątku, 27 listopada. W Lubinie do ich promowania przyłączył się też klub HDK PCK im. Miedzianej Kropli Krwi przy oddziale ZG Rudna. – Zachęcamy lubinian i nie tylko, by odwiedzili naszą placówkę i podzielili się tym życiodajnym płynem – zachęca kierownik Jarmolińska.

Oprócz czekolad – które są standardowym prezentem dla dawcy krwi – przez cały tydzień dodatkowo otrzymamy jeden ze specjalnych kalendarzy, wydanych przez RCKiK, a także cukierki.

W tych dniach RCKiK zwraca się do wszystkich dawców ze szczególnymi podziękowaniami.

– Dziękujemy honorowym dawcom krwi za oddanie, poświęcenie, dobroć serca, chęć niesienia pomocy potrzebującym i bezcenny dar, jakim jest oddawana honorowo krew i jej składniki. Każdy krwiodawca to szlachetny i bardzo wyjątkowy człowiek. Bezinteresownie oddaje krew, która codziennie ratuje zdrowie i życie ludzkie – podkreśla Adrianna Franc, zastępca kierownika działu metodyczno-organizacyjnego i promocji RCKiK we Wrocławiu.

– Życzymy wszystkim krwiodawcom zdrowia, wytrwałości i radości, szczęścia w życiu osobistym i zawodowym. Jednocześnie apelujemy do wszystkich zdrowych osób o oddawanie najcenniejszego leku jakim jest krew – bądźcie inspiracją dla innych. Wierzymy, że dzięki naszym wspólnym wysiłkom będziemy w stanie realizować zapotrzebowania z naszych szpitali i klinik – podkreśla Adrianna Franc.

Przypomnijmy, że w lubińskim biurze terenowym (w budynku szpitala RCZ przy ulicy Bema) krew można oddać w każdy poniedziałek i czwartek w godzinach od 7.00 do 16.00, a we wtorek, środę i piątek – od 7.00 do 12.00. Warto pamiętać, że czwartek to dzień, kiedy ruch w placówce jest największy – oddając krew w czasie pandemii, otrzymujemy dwa dni wolnego, a tym samym – zyskujemy długi weekend.

Lubiński RCKiK przypomina też dawcom, że 24 i 31 grudnia placówka będzie nieczynna.