Ruszyła Kyczera – w tym roku on-line

124

Pandemia sprawiła, że nie przyjadą do nas w tym roku zespoły folklorystyczne z całego świata. Mimo to tancerze i tak wystąpią dla mieszkańców Dolnego Śląska – popularny festiwal „Świat pod Kyczerą” w tym roku będzie miał cyfrowe wydanie.

„Kyczera” organizowana jest po raz 23. Przez siedemnaście dni wystąpi 16 zespołów, w tym z tak egzotycznych miejsc jak Kolumbia, Kenia czy wyspa Guam w archipelagu Marianów. Ich występy oglądać będzie można głównie on-line i na telebimach ustawionych w Legnicy i Kudowie-Zdroju.

Organizatorzy postanowili, że każdego dnia o godz. 18 publiczność będzie mogła obejrzeć w sieci występ jednego zespołu. W tym roku będą to artyści z Meksyku, Kolumbii, Peru, Algierii, Kenii, Indii, Nepalu, Gruzji, Turcji, Bułgarii, Guam, Irlandii, Słowacja, Serbii, Rumunii i oczywiście Polski. Każdy przesłał nagrania swoich występów, a transmisję będą przeplatać warsztaty, wykłady i animacje związane z łemkowskimi tradycjami oraz krótkie filmiki z pozdrowieniami i informacjami o zespole i jego kraju.

– Bardzo zależało nam na organizacji festiwalu w tym trudnym czasie, bo jest on dla nas platformą komunikacji ze światem, zarówno tym leżącym po sąsiedzku, jak i tym odległym. Chcemy dać ludziom trochę radości i poczucia normalności, powiedzieć: „Przyszliśmy do was, jak co roku”. Chcemy też dotrzeć z festiwalem do miejsc szczególnie narażonych na skutki izolacji, czyli placówek społeczno-opiekuńczych – mówi dyrektor festiwalu, Jerzy Starzyński.

Jerzy Starzyński

Symboliczny korowód przejdzie ulicami Legnicy i Krynicy-Zdroju – gospodarze festiwalu, czyli artyści z łemkowskiego zespołu „Kyczera”, przeniosą flagi państw i tablice zespołów. Ostateczny kształt imprezy zależeć będzie od aktualnych zaleceń epidemiologicznych.

Festiwal można oglądać na:
YouTube: Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera”
Facebook: Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera”
Facebook: Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Świat pod Kyczerą”

Koncert galowy wszystkich uczestników odbędzie się w ostatni dzień festiwalu, 12 lipca.