Rudna z programem wyrównywania szans edukacyjnych

24

Radni w Rudnej zgodzili się na wprowadzenie Lokalnego Programu Wyrównywania Szans Edukacyjnych Dzieci i Młodzieży. Jednym z jego elementów jest zakup biletów dla mieszkających na terenie gminy dzieci i młodzieży.

Urząd Gminy w Rudnej

Przyjęty na ostatniej sesji program ma wyeliminować bariery w dostępie do edukacji, które mogą mieć miejsce w odniesieniu do uczniów pochodzących ze wsi lub uboższych rodzin. – Program ma umożliwić pokonywanie barier wynikających z trudnej sytuacji materialnej lub życiowej oraz stworzyć dostęp do informacji oraz instytucji zapewniających im uczestnictwo w aktywnym kształtowaniu swoich umiejętności i rozwoju edukacyjnym, kulturalnym i sportowym. Pozwoli również na organizację warsztatów, zajęć czy konkursów wykraczających poza podstawowy program edukacji – wyjaśnia Zofia Szeliga, kierownik Referatu Oświaty, Zdrowia, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Gminy w Rudnej.

W założeniach programu znalazły się zajęcia wyrównawcze, reedukacyjne i rozwijające zainteresowania oraz uzdolnienia uczniów. Uczniowie będą nagradzani za dobre wyniki w nauce, wyróżniające osiągnięcia sportowe i artystyczne oraz za udział w konkursach i olimpiadach przedmiotowych. Dzieci nauczą się też ciekawego i pożytecznego spędzania wolnego czasu, a ich rodzice dowiedzą się, jakie są potrzeby ich pociech i jak zapewnić ich realizację. Ważnym elementem programu jest też profilaktyka socjalna i wsparcie psychologiczno-pedagogiczne, ponieważ oprócz rozwoju i motywowania dzieci Rudnej zależy też na zmniejszeniu problemów wynikających z uzależnień i patologii społecznych.

Wdrożenie programu pozwoli gminie na jeszcze jedno – zwrot uczniom kosztów zakupu biletów na dojazdy do szkół, w tym na przejazdy autobusami Lubińskich Przewozów Pasażerskich. Niezależnie od tego, że władze gminy kwestionują sposób organizacji miejsko-gminnej komunikacji, postanowiły wyrównać szans edukacyjne swoich najmłodszych mieszkańców w podobny sposób, jak zrobiły to pozostałe samorządy powiatu lubińskiego.

– Będzie to realna pomoc dla dzieci i młodzieży, opierająca się na jasnym systemie rozliczeń. Powiat proponował nam współfinansowanie działalności komunikacji powiatowej w Lubinie, która obecnie kosztuje łącznie 25 milionów złotych rocznie. Nasz program nie finansuje działalności jednego przewoźnika, tylko realnie pomaga naszym najmłodszym mieszkańcom, którym będziemy zwracać na przejazdy związane z edukacją – komentuje Władysław Bigus, wójt gminy Rudna.

Lubin, gmina wiejska Lubin i Ścinawa wprowadzając u siebie podobne programy i jednocześnie partycypując w utrzymywaniu wspólnej komunikacji uzyskały możliwość obniżenia łącznych kosztów dzięki dotacji z budżetu państwa, wypłacanej przez dolnośląski Urząd Marszałkowski. Ten cel przyświecał wprowadzeniu biletowanych przejazdów dla dzieci i młodzieży. Na pytanie, czy władze Rudnej rozważają teraz ponowne podjęcie rozmów z powiatem lubińskim na temat jej dołączenia do Lubińskich Przewozów Pasażerskich, rzecznik prasowy wójta Halina Wyborska odpowiada: – Gmina Rudna przyjęła Lokalny Program Wyrównywania Szans Edukacyjnych Dzieci i Młodzieży – Mieszkańców Gminy Rudna. Jednym z jego elementów będzie refundacja uczniom kosztów codziennych przejazdów związanych z edukacją. Wkrótce zostaną przedstawione zasady rozliczania tych kosztów.

Szczegółowe warunki realizacji poszczególnych założeń programu radni gminy Rudna będą ustalali w osobno przyjmowanych uchwałach.


POWIĄZANE ARTYKUŁY