Rekrutacja zakończona. Gdzie zostały jeszcze wolne miejsca?

4995

Dziś szkoły ponadpodstawowe podały ostateczne wyniki rekrutacji, publikując listy przyjętych do klas pierwszych. W tych prowadzonych przez powiat lubiński zostało ponad 70 wolnych miejsc. Uczniów są w stanie jeszcze przyjąć także inne szkoły funkcjonujące w naszym powiecie, jak Salezjańskie Liceum, TEB Edukacja czy Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rudnej. Chętni mogą zgłaszać się bezpośrednio do dyrektorów szkół.

Fot. Pixabay

Ze szkół prowadzonych przez powiat największym zainteresowaniem, w odniesieniu do liczby wolnych miejsc, w tym roku cieszyły się II Liceum Ogólnokształcące oraz Technikum nr 2. To właśnie liceum jako szkołę pierwszej preferencji wybrało 259 osób, podczas gdy placówka zadeklarowała, że przyjmie 180 uczniów. W technikum chciało się uczyć – w pierwszym wyborze – 218 osób przy 160 wolnych miejscach. Oczywiście byli i tacy uczniowie, którzy wskazywali to liceum czy technikum również jako szkoły swojego drugiego lub trzeciego wyboru.

Najtęższe głowy, czyli uczniowie z najwyższą punktacją trafili do dwóch klas matematyczno-fizycznych w I Liceum Ogólnokształcącym. Przyjęto tutaj 60 osób, a ostatnia na liście ma ponad 145 punktów. Niewiele mniej, bo 143 punkty ma „najsłabszy” uczeń w klasie biologiczno-chemicznej w II LO.

I to właśnie te dwa licea przyjęły najlepiej uczące się osoby. W ogólnym rozrachunku nieco lepsze jest II LO. Listę przyjętych do tej szkoły zamyka uczeń, który zdobył 114 punktów. Wśród przyjętych do I LO najniższa punktacja wynosi 105.

Najmniejszym zainteresowaniem tradycyjnie cieszyły się szkoły branżowe. Tutaj było więcej miejsc niż chętnych. W Branżowej Szkole I Stopnia nr 1 na 100 miejsc w pierwszej preferencji zgłosiło się 56 osób, zaś w Branżowej Szkole I Stopnia nr 2 na 34 miejsca było 12 chętnych. W Branżowej nr 1 nie udało się utworzyć klas: elektryk, ślusarz oraz operator obrabiarek skrawających.

– Było za mało chętnych, po cztery, sześć osób do klasy. Zwiększyliśmy natomiast pozostałe trzy. Zamiast połówek powstały więc całe klasy: górnik podziemnej eksploatacji kopalin innych niż węgiel kamienny, mechanik pojazdów samochodowych oraz oddział wielozawodowy – mówi Aleksander Bobowski, dyrektor departamentu edukacji w Starostwie Powiatowym w Lubinie.

Uczniowie, którzy nie dostali się do żadnej ze szkół, mogą teraz składać podania o przyjęcie. W tym roku wyjątkowo nie ma oficjalnej rekrutacji uzupełniającej, czyli drugiego naboru. O przyjęciu do szkoły będzie decydował dyrektor i to właśnie do niego trzeba skierować wniosek (uczeń składa go bezpośrednio w szkole).

W lubińskich szkołach ponadpodstawowych zostało jeszcze trochę wolnych miejsc. W samych placówkach prowadzonych przez powiat jest ich około 70. W niektórych zdecydowano się na zwiększenie liczebności klas, w innych mogą powstać nowe oddziały. Wszystko zależy od zainteresowania i potrzeb absolwentów podstawówek.

W I LO w Lubinie do klas pierwszych przyjęto 148 uczniów. Ponieważ zdecydowano się na zwiększenie liczebności klas do 32 osób, w tej chwili jest tutaj 12 wolnych miejsc.

W II LO przyjęto 176 osób. Zostały 4 wolne miejsca.

W III LO, ponieważ zwiększono klasę do 30 osób, zostało jeszcze 6 miejsc. Chęć nauki w szkole, dostarczając wszystkie niezbędne dokumenty, potwierdziły do tej pory 24 osoby.

W Technikum nr 1 w Zespole Szkół nr 1 przyjętych zostało 114 osób. Szkoła dysponuje jeszcze 10 wolnymi miejscami. Ze względu na zbyt małą liczbę chętnych nie powstała tutaj jedna z planowanych klas – chodzi o profil technik mechanik.

W Technikum nr 2 w Zespole Szkół nr 2 chęć nauki w szkole potwierdziło 151 osób. Wolnych miejsc zostało 15.

W Branżowej Szkole I Stopnia nr 1 w ZS nr 1 przyjęto 69 uczniów, a jest jeszcze miejsce dla 8.

W Branżowej Szkole I Stopnia nr 2 w ZS nr 2 jest 17 przyjętych, a wolnych miejsc – 16.

– W naszych szkołach mamy 22 wolne miejsca w liceach, 25 w technikach i 24 w branżowych – wylicza dyrektor departamentu edukacji w Starostwie Powiatowym w Lubinie. – Mamy delikatne rezerwy w szkołach, gdyby była taka potrzeba, możemy zwiększyć liczbę miejsc – dodaje.

Fot. Pixabay

Również pozostałe funkcjonujące w powiecie lubińskim placówki ponadpodstawowe dysponują jeszcze wolnymi miejscami. Kilka ma ich na przykład Salezjańskie Liceum. Utworzono tu dwie klasy o trzech profilach – jedna łączona humanistyczno-prawna z biologiczno-chemiczną oraz geograficzno-społeczną.

Przypomnijmy, że w naszym powiecie kształcą także m.in. TEB Edukacja, Technikum MCKK, Dolnośląski Zespół Szkół oraz Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rudnej. W tej ostatniej placówce wciąż można zgłosić się do klas technikum o profilu: technik agrobiznesu i technik architektury krajobrazu, oraz do branżowej szkoły I stopnia na kucharza lub rolnika.

Listę wolnych miejsc w poszczególnych placówkach można znaleźć TUTAJ (nie została ona jeszcze zaktualizowana). Najlepiej dzwonić bezpośrednio do wybranej przez siebie szkoły, gdzie udzielą dokładnych informacji na temat aktualnej liczby dostępnych miejsc.


POWIĄZANE ARTYKUŁY